Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ministerstwo Zdrowia otwarte na rozmowę o leczeniu cukrzycy typu 2

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 kwietnia 2018 10:11

Ministerstwo Zdrowia otwarte na rozmowę o leczeniu cukrzycy typu 2 - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

W marcu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała krytyczny raport na temat działań Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w obszarze profilaktyki i leczenia cukrzycy typu 2.

W raporcie wskazano m.in. na brak spójnej polityki walki z epidemią cukrzycy, niewystarczające zaplecze kadrowe, ignorowanie profilaktyki i edukacji. Jak pokazują dane zgromadzone przez NIK, chorych na cukrzycę przybywa, rosną koszty pośrednie i bezpośrednie. Brakuje wskaźników i szeroko zakrojonych programów, które wyznaczyłyby strategie leczenia cukrzycy typu 2.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków od dawna oferuje wsparcie Ministerstwu Zdrowia w zakresie diagnozy problemów i tworzenia rozwiązań dla diabetyków. Jak zauważa Stowarzyszenie, Ministerstwo nieco bardziej otworzyło się na dialog. - Odbyliśmy spotkanie z przedstawicielami Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia i Departamentu Zdrowia Publicznego. Poruszaliśmy liczne tematy związane z leczeniem diabetyków typu 2 m.in. dostęp do nowoczesnych terapii insulinowych, ograniczających ryzyko wystąpienia powikłań. Równie otwartą postawą wykazuje się Departament Polityki Lekowej i Farmacji, którego dyrektor – Iga Lipska, uczestniczyła razem z naszymi przedstawicielami pod koniec marca w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Choć efekty naszych spotkań z przedstawicielami Ministerstwa nie są jeszcze ewidentne, liczymy, że wkrótce doprowadzą do poprawy sytuacji chorych na cukrzycę - wskazuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

W raporcie NIK wskazano na ograniczony dostęp do innowacyjnego leczenia. Szczególnie ważna dla diabetyków typu 2 jest kwestia restrykcyjnie ograniczonego dostępu do długodziałających analogów insulin. Są to leki, pozwalające ograniczać prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań takich jak hipoglikemia. Konsekwencje hipoglikemii dla pacjenta i budżetu państwa omówiono bardzo szczegółowo na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, z którego wnioski przedstawione zostaną Ministerstwu Zdrowia. Jednym z postawionych przez ekspertów wniosków było właśnie rozszerzenie dostępu do nowoczesnych terapii lekowych.

- Długodziałające analogi insulin pozwalają na bezpieczne kontrolowanie cukrzycy. Obecnie jednak, aby otrzymać do nich dostęp pacjent musi wykazać, iż pewne powikłania już u niego wystąpiły. W ten sposób zamiast od początku zapobiegać powikłaniom, już po fakcie wydajemy pieniądze na leczenie, które mogło nie dopuścić do powstania problemu. Jest to sytuacja patologiczna i niebezpieczna dla chorych. – komentuje Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Otwartość Ministerstwa na rozmowę o rewizji schematu leczenia cukrzycy typu 2 i położenie nacisku na zapobieganie powikłaniom, w tym hipoglikemii jest jednak dobrym znakiem na przyszłość. PSD ma nadzieję, że Ministerstwo będzie kontynuować dialog i wypracuje odpowiednie standardy, mające na celu powstrzymanie epidemii cukrzycy i ograniczenie kosztów, które w wyniku nieodpowiedniego leczenia cukrzycy ponosi Państwo Polskie.

Źródło: PSD

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.