Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ministerstwo Zdrowia wspiera prozdrowotne nawyki żywieniowe w szkołach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 sierpnia 2017 11:51

Ministerstwo Zdrowia wspiera prozdrowotne nawyki żywieniowe w szkołach - Obrazek nagłówka
Źródło: MZ
Za kilka dni uczniowie i nauczyciele wracają do szkół. Nowy rok szkolny oznacza wznowienie pracy w tysiącach stołówek. Zachowanie właściwych norm i standardów w żywieniu dzieci to nie lada wyzwanie.

Dziesiątki tysięcy dzieci korzysta z żywienia oferowanego  na terenie placówek, do których uczęszcza. Statystycznie dziecko spędza w szkole od pięciu do ośmiu godzin dziennie. Dlatego też doskonalenie standardów w stołówkach placówek oświatowych jest tak ważne. Nauka właściwych wyborów żywieniowych odbywa się nie tylko poprzez odwzorowanie zachowań rodziców, ale również wpływ najbliższego otoczenia. Środowisko szkolne, w którym dziecko spędza znaczną część swojego życia, odgrywa ważną rolę w promocji prawidłowych zachowań żywieniowych. Posiłki przygotowane w szkolnej stołówce mogą promować zasady racjonalnego żywienia i stać się praktycznym narzędziem właściwych wyborów żywieniowych w późniejszych latach życia.Wiedza żywieniowa personelu odpowiedzialnego za realizację żywienia powinna być systematycznie aktualizowania. Szczególną uwagę warto poświęcić  wartości odżywczej posiłków, ale też nowym przepisom i recepturom oraz  doniesieniom naukowym.
W szkołach od lat przeprowadzane są akcje edukacyjne dla osób zajmujących się żywieniem dzieci. Jedną z nich finansowaną ze środków Narodowego Programu Zdrowia prowadzi od w tym roku Fundacja Rozwoju Dzieci im J.A. Komeńskiego. Partnerem  Fundacji jest Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych  „Zdrowo jemy. Zdrowo rośniemy”. Projekt realizowany jest na terenie pięciu województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i łódzkiego. W Programie bierze aż 480 uczestników. Celem akcji  jest podniesienie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia, planowania posiłków oraz bilansowania jadłospisów. Na warsztatach intendenci, kucharze i kucharki mają szansę wzbogacić swoją wiedzę na temat wpływu zbilansowanej diety na rozwój dzieci. Dzięki zajęciom kulinarnym mogą także udoskonalić praktyczną sztukę komponowania zdrowych i smacznych posiłków. Warto zaznaczyć, że w menu dziecka nie może brakować warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Posiłki muszą  uwzględniać zalecenia zilustrowane w aktualnej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży. Żywienie w jednostkach systemu oświaty powinno być również realizowane  zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. poz. 1154).

Szkolne obiady nie mogą przekraczać norm kalorycznych przewidzianych dla uczniów danego typu szkoły. Bilansując dania podawane na stołówkach należy także brać pod uwagę fakt, że uczniowie spożywają też inne posiłki poza szkołą.

Warto uświadomić sobie, że obiad w szkole to nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale też znakomita okazja, by od najmłodszych lat uczyć dzieci na czym polega zdrowe jedzenie. W takiej bezpośredniej edukacji liczy się nie tylko smak serwowanych dań, ale także estetyka ich podania.

*Narodowy Program Zdrowia 2016-20 wspomaga różne inicjatywy prowadzące do zwiększenie świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań  prozdrowotnych. Oczekuje się, że w wyniku prowadzonych działań wydłuży się średnia długość życia mężczyzn (do 78 lat) i kobiet (do 84 lat), zmniejszy się liczba zgonów zależnych od stylu życia, a także poprawi się ogólny stan zdrowia społeczeństwa.

Od września warsztaty żywieniowo-kulinarne rozpocznie także  Fundacja Szkoła Na Widelcu. Środki na realizację Programu pochodzą z Narodowego Programu Zdrowia.

Źródło: Materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także