Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Młody farmaceuta zniknął po tym, jak wykryto u niego raka

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 26 sierpnia 2018 13:55

Młody farmaceuta zniknął po tym, jak wykryto u niego raka - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dlaczego?

26-letni Tang Gongwei pracował jako farmaceuta w jednym ze szpitali w mieście Hengyang (衡阳) w chińskiej prowincji Hunan. Mężczyzna nie założył jeszcze rodziny, mieszkał z rodzicami.

Właśnie mija 100 dni odkąd zniknął. Swoje motywy wyjaśnił w liście pożegnalnym. Zrobił to, ponieważ nie chciał obciążać swoich niezamożnych rodziców kosztami leczenia raka żołądka, którego u niego wykryto. Policja nie chce go szukać, ponieważ – de facto – mężczyzna nie zaginął, tylko dobrowolnie wyjechał. Znaleziono nawet dowód, że wykupił bilet kolejowy do Zhangjiajie, miejscowości położonej na terenie rezerwatu przyrody Wulingyuan, jednego z najpiękniejszych parków krajobrazowych na świecie.

Sprawa przykuła uwagę opinii publicznej w Państwie Środka. Zrozpaczeni rodzice mówią o okrutnej ironii – ich jedyny syn nie był, jak oni, prostym rolnikiem. – Był wykształconym farmaceutą, pracującym w państwowym systemie ochrony zdrowia. Ubezpieczenie zdrowotne zapewniał mu pracodawca, czyli szpital. Jeśli ktoś taki nie może liczyć na leczenie raka, to z tym systemem musi być coś nie tak.

Rodzina nie traci nadziei, że 26-latek żyje i odnajdzie się. Jego telefon, przez większość czasu wyłączony, czasem ktoś jednak włącza. Dochodzą wtedy (pojawia się potwierdzenie odbioru) pisane przez bliskich SMS-y.

Niemal 10 lat po wdrożeniu w Chinach ambitnego planu reform opieki zdrowotnej (na jego realizację przeznaczono ok. 130 miliardów dolarów) miliony mieszkańców tego kraju nie mają dostępu do terapii wielu poważnych schorzeń. Ubezpieczenia zdrowotne tylko w małej części obejmują leczenie chorób nowotworowych, a wiele stosowanych w onkologii leków w ogóle nie jest refundowanych.

Zachorowalność na nowotwory w Chinach (a właściwie – ich wykrywalność) gwałtownie wzrasta. Wskaźniki przeżycia są zaś bardzo niskie. W 2015 r. nowotwór zdiagnozowano u 4,3 mln Chińczyków. To niemal dwukrotnie więcej niż w 2010 roku. Przy czym są to dane oficjalne – realne mogą wyglądać jeszcze bardziej pesymistyczne.

Pięć lat od zdiagnozowania nowotworu złośliwego przeżywa w Chinach średnio ok. 20 proc. chorych mieszkańców wsi oraz 40 proc. pacjentów żyjących w miastach. Dla porównania – w Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten jest bliski 70 procent.

Źródło: NY Times

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także