Morawiecki i Gowin: pół mld zł na badania nad innowacyjnymi lekami

FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
Na wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister nauki i szkolnictwa wyżeszego Jarosław Gowin przekazali „dobre wiadomości dla pacjentów, naukowców i przedsiębiorców”.
Medexpress 2017-12-27 14:58

A te dobre wiadomości to pół mld złotych na badania w dziedzinie biotechnologii medycznej, a konkretnie na program badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom. Badania ma koordynować Instytut Badawczy.

- Instytut Badawczy ma szansę być bardzo nowoczesną organizacją, dzięki której nasz poziom medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nieznane do tej pory obszary - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że zdrowie jest priorytetem, ale też szansą rozwojową. Wskazał, że w dużym stopniu jesteśmy uzależnieni od zagranicznych koncernów farmaceutycznych i że tę sytuację trzeba zmienić. - W Polsce kupujemy 70 proc. leków zagranicznych. (...) Pierwszy okres transformacji w Polsce doprowadził do takich zmian w naszym systemie refundacji, że jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od tych zagranicznych ośrodków. Chcemy to zmienić. Chcemy, żeby leki były polonizowane - powiedział premier i dodał, że nasza służba zdrowia będzie innowacyjna i ma sznasę stać się kołem zamachowym gospodarki.

- Nie chcemy, żeby nasi naukowcy wyjeżdżali i Instytut Badawczy ma temu służyć, żeby do nas przyjeżdżali najlepsi naukowcy z całego świata. A w szczególności, żeby nasi naukowcy mogli rozwijać w Polsce nowe technologie medyczne - mówił Morawiecki.

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że pół mld zł na badania biotechnologiczne pochodzi z tegorocznego budżetu.

- To znakomita wiadomość dla polskich naukowców. Inwestycja w badania nad nowoczesnymi lekami ma też znaczenie gospodarcze, bo te pieniądze będą inwestowane w polskie firmy. Badania będą komercjalizowane - zapowiedział Gowin. Wicepremier powiedział, że będzie tu działał mechanizm długofalowego finansowania badań. Środki pozyskane z komercjalizacji będą wrcały na kolejne badania.

- Razem z premierem Morawieckim proponujemy nowoczesne podejście do badań - powiedział Gowin. Instytut Badawczy będzie wykorzystywał instniejące instytucje, dzięki czemu nie trzeba będzie zatrudniać nowego personelu. Najprawdopodobniej operatorem będzie Europejski Instytut Technologiczny we Wrocławiu. Zespoły badawacze będą mogły liczyć na wieloletnie programy badawacze z możliwością przedłużania. Zespoły będą wyłaniane w drodze konkursu.

PDF

Zobacz także