Kampania: Pneumokoki nie liczą lat. Zaszczepieni - Zabezpieczeni

Możemy uniknąć kilku tysięcy zgonów rocznie

Medexpress

Opublikowano 11 pazdziernika 2021, 13:25

Medexpress

Opublikowano 11 pazdziernika 2021, 13:25

Najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobom pneumokokowym są̨ szczepienia. Najnowsze rekomendacje i zalecenia towarzystw naukowych, a także ciał doradczych zaleca profilaktykę pneumokokowych PZP, w postaci szczepień ochronnych, jako priorytetową w grupach szczególnie podatnych na zachorowanie.


- Szczepić się warto. Z wielu względów jest to bardzo ważna rekomendacja dla dorosłych, a mało się o niej mówi. Poza szczepieniem przeciwko covid czy grypie nie mówimy o szczepieniach prawie wcale. I ani dorośli, ani chorzy (w tym ciężko) nie mają tej świadomości. Ona czasem omija także profesjonalistów medycznych. (...) Czy wiemy, że należy szczepić się przeciwko pneumokokom? Trzeba się szczepić przeciwko pneumokokom, bo dzięki temu w Polsce uniknie zgonu kilka tysięcy osób, a różnego rodzaju problemów kilkanaście tysięcy. Pneumokoki (streptococcus pneumonia) to jedna z groźniejszych bakterii, szczególnie dla osób starszych (powyżej 65 roku życia), która wywołuje zapalenie płuc i stanowi czwartą przyczynę zgonów w ogóle. Jest to więc istotny problem, indywidualny ale także społeczny, dotyczący zdrowia publicznego - mówi w rozmowie z Medexpressem dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Szczególnie w dobie pandemii COVID-19, kiedy istotna jest profilaktyka chorób układu oddechowego, szczepienia przeciwko pneumokokom są̨ zalecane jako priorytetowe w grupach szczególnie podatnych na zachorowanie, w tym wśród osób po 60. roku życia i przewlekle chorych. Dr Sutkowski podkreśla, że przeciwko pneumokokom powinny szczepić się także osoby, które żyją „niezdrowo” – palą papierosy, mają nałogi czy piją alkohol.

- Całe szczęście, że zmienia się imperatyw dotyczący szczepień i nie dotyczy on już tylko dzieci. Dziś cały świat idzie w stronę szczepień wszystkich grup wiekowych, bo dzięki temu, nie będą umierały osoby szczególnie predysponowane do infekcji - tłumaczy dr Michał Sutkowski.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

szczepienia / pneumokoki / szczepionka
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28