MZ: 16 października ruszy pilotaż e-skierowania

Medexpress

Opublikowano 10 pazdziernika 2018, 17:49

126904651 Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 10 pazdziernika 2018, 17:49

Pilotaż rozpocznie się w Warszawie – najpierw obejmie medycynę sportową a następnie tomografię komputerową. Chodzi o przetestowanie rozwiązania w stosunkowo wąskich i „policzalnych” dziedzinach. Niemal w tym samym momencie zaplanowano pilotaż w Specjalistycznym Centrum Medycznym im. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju – tam e-skierowanie będzie wdrażane we wszystkich zakresach. W ciągu kilku miesięcy ministerstwo powinno mieć pełny obraz sytuacji i zidentyfikować wszystkie najważniejsze problemy, zarówno w ujęciu branżowym jak i terytorialnym. Wiceminister Cieszyński szacuje, że docelowo pilotaż w Warszawie obejmie około dwustu placówek – e-skierowania wystawione w stolicy będzie można realizować tylko w tym mieście.

- E-skierowanie pozwoli skończyć z praktyką jednoczesnego zapisywania się przez pacjentów do kilku kolejek. W ten sposób kolejki są wydłużane w sztuczny sposób – podkreślał wiceszef resortu zdrowia. Z drugiej strony – dla pacjentów ma to być przede wszystkim ułatwienie. Będzie można zarejestrować się do specjalisty czy na badania (poza świadczeniami z zakresu medycyny pracy, za którą odpowiada resort pracy) bez konieczności osobistego stawiennictwa w placówce (będzie to można zrobić choćby telefonicznie, podając w rejestracji czterocyfrowy PIN). Pacjentów nie będą obciążać błędy lekarzy (np. nieczytelne pismo) czy własne (zagubienie czy zapomnienie skierowania).

- Pilotaż ruszy w przyszłym tygodniu. System będzie gotowy, ale przewidujemy, że realnie na dużą skalę wystawianie e-skierowań rozpocznie się w styczniu – zapowiedział Janusz Cieszyński.

Resort zdrowia planuje, że poza oprogramowaniem gabinetowym, które przygotują dostawcy komercyjni, lekarze będą mogli korzystać ze sfinansowanej przez ministerstwo aplikacji mobilnej – dzięki temu e-skierowania będą mogły być wystawiane również w ramach wizyt domowych.

Jak będzie wyglądać wystawianie e-skierowania?

Lekarz lub upoważniony pracownik medyczny wystawi i cyfrowo podpisze e-skierowanie.

System P1 je zweryfikuje, zapisze i wygeneruje numer PIN lub kod kreskowy.

Pacjent dostanie e-skierowanie w wybranej przez siebie formie: SMS lub e-mail, może też dostać wydruk informacyjny.

Po otrzymaniu czterocyfrowego numeru PIN lub kodu kreskowego pacjent sam wybierze placówkę, w której chce zrealizować świadczenie.

W wybranym przez siebie podmiocie leczniczym pacjent poda dane dostępowe: PiN lub kod kreskowy.

Placówka prześle otrzymane dane do systemu P1, a ten zweryfikuje dane i w przypadku pozytywnego rozpatrzenia placówka zapisze pacjenta na wizytę.

Resort zdrowia podkreśla, że wraz z e-skierowaniami NFZ i ministerstwo zyskają pełne informacje o liczbie oczekujących na świadczenia. Placówki będą na bieżąco (niektóre informacje codziennie), raportować do systemu o liczbie wystawianych i realizowanych skierowań. W tej chwili „kolejka” obejmuje wyłącznie pacjentów pierwszorazowych, natomiast brakuje danych o pacjentach kontynuujących leczenie lub korzystających ze szczególnych rozwiązań – np. priorytetowego dostępu do świadczeń z tytułu niepełnosprawności czy kombatanctwa.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

e-zdrowie / e-skierowania / Ministerstwo Zdrowia / NFZ / kolejki
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31