MZ: 8 mln zł na wdrożenie standardów akredytacyjnych w patomorfologii

Medexpress

Opublikowano 15 listopada 2019, 08:42

Medexpress

Opublikowano 15 listopada 2019, 08:42

Podniesienie jakości badań patomorfologicznych to najważniejszy cel projektu, którego wdrażanie rozpoczyna Ministerstwo Zdrowia.

Projekt przewiduje m.in.:

  • opracowanie, pilotaż i upowszechnienie standardów akredytacyjnych w zakresie patomorfologii,
  • podniesienie kompetencji kadry zarządzającej w kierunku efektywnego zarządzania jakością i bezpieczeństwem pacjenta podczas wykonywania i wykorzystania badań patomorfologicznych,
  • przeszkolenie osób (wizytatorów) oceniających spełnienie standardów akredytacyjnych w patomorfologii.

Docelowo akredytacja ma być wymogiem odrębnego kontraktowania przez NFZ badań patomorfologicznych.

Poprawa jakości diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa dla podejmowania decyzji o rozpoczęciu leczenia. Akredytacja ma na celu standaryzację procesu organizacji podmiotu i jakości wykonywanych badań patomorfologicznych.

W konferencji przedstawiającej genezę, założenia i cele projektu pn. Wsparcie procesu poprawy jakości w patomorfologii poprzez wdrożenie standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi wzięli udział kierownicy zakładów patomorfologii, przedstawiciele: szpitali, towarzystw naukowych, organizacji pracodawców i pacjenckich i innych podmiotów, które wykonują badania patomorfologiczne i wykorzystują je w leczeniu pacjentów.

Projekt na rzecz poprawy jakości w patomorfologii finansowany jest z Funduszy Europejskich. Ministerstwo Zdrowia na jego realizację przeznaczyło blisko 8 mln zł. Zgodnie z założeniami pilotaż projektu pod kątem spełnienia standardów akredytacyjnych przeprowadzony zostanie w 10 placówkach, a co najmniej 50 zakładów patomorfologii przejdzie przeglądy akredytacyjne. Projekt obejmie wsparciem też działaniami projakościowymi 200 podmiotów oraz 3 000 pracowników.

Źródło: MZ

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

patomorfologia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30