MZ: Cena refundowanej szczepionki na grypę najniższa w UE

Źródło: MZ
Medexpress 2018-09-25 10:04

Od 1 lipca szczepionka VaxigripTetra (1 amp.-strzyk. 0,5 ml z igłą) objęta jest 50% refundacją apteczną dla osób, które ukończyły 65. rok życia.

Jak informuje resort zdrowia cena detaliczna wynosi 45,76 zł, wysokość dopłaty pacjenta wynosi 22,88 zł. Urzędowa cena zbytu wynosi 35,83 zł brutto (33,18 zł netto). Cena szczepionki VaxigripTetra podana na obwieszczeniu Ministra Zdrowia jest najniższą ceną w krajach Unii Europejskiej. Dzięki refundacji pacjenci w wieku 65+ w aktualnym sezonie grypowym mają możliwość zakupu szczepionki VaxigripTetra w cenie znacznie niższej niż ceny obowiązujące w roku poprzednim.

W ubiegłym sezonie grypowym na rynku polskim była dostępna zarówno szczepionka czterowalentna VaxigripTetra, jak i szczepionka trójwalentna Influvac. W bieżącym sezonie 2018/2019 szczepionki trójwalentne są niedostępne, ponieważ producent wprowadził na polski rynek szczepionkę czterowalentną (Influvac tetra). Jest to zgodne z zaleceniami WHO dotyczącymi profilaktyki grypy sezonowej.

Szczepionki VaxigripTetra są dostępne w tym sezonie także w opakowaniach zbiorczych po 10 ampułko-strzykawek (0,5 ml) z dołączoną igłą, które nie są objęte refundacją i przeznaczone dla klientów instytucjonalnych (podmiotów leczniczych). Można je wykorzystywać do realizacji szczepień zalecanych u dzieci od 6. miesiąca życia oraz u dorosłych. Dzięki temu zabezpieczony jest dostęp do szczepionek również dla osób nie objętych refundacją.

Źródło: MZ

PDF

Zobacz także