MZ: Eksperci opracują standardy z zakresu epidemiologii zakażeń szpitalnych

Medexpress

Opublikowano 06 lutego 2018, 12:49

Thinkstock / Getty Images
Medexpress

Opublikowano 06 lutego 2018, 12:49

Zdaniem Bartłomieja Chmielowca problem należy rozpatrzyć w dwóch aspektach. Należy odnieść się zarówno do dyskusji nad warunkami organizacyjnymi oddziałów dziecięcych, jak i zaproponować działania edukacyjne wśród personelu medycznego oraz rodziców.

Pacjenci oddziałów pediatrycznych są szczególnie narażeni na zakażenia szpitalne. Dzieci do szpitala zgłaszają się z dolegliwościami infekcyjnymi, dotyczy to dolegliwości związanych z grypą, z zakażeniem RSV, biegunką rota- czy norowirusową, czy też sepsą. W tym samym czasie przyjmowane są dzieci bez infekcji, ale np. z zatruciem lekami. Pomimo braku możliwości wprowadzenia w szpitalach wszystkich sal o standardzie jednoosobowym, umożliwiającym izolację każdego pacjenta, oddziały pediatryczne powinny spełniać warunki określone dla oddziałów chorób zakaźnych – stwierdził rzecznik praw pacjenta w piśmie do ministra zdrowia.

Wskazane jest opracowanie przez ministra zdrowia, we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta, standardów organizacyjnych obowiązujących na oddziałach dziecięcych w aspekcie przeciwdziałania zakażeniom szpitalnym. Standardy powinny powstać we współpracy z grupami ekspertów, środowiskiem medycznym oraz organizacjami pacjenckimi – dodał Bartłomiej Chmielowiec.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało RPP o prowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny pracach nad regulacją metod zapobiegania szerzeniu się zakażeń szpitalnych. Projektowane Rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego zapobiegania zakażeniom spowodowanym biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi o szczególnej zjadliwości lub oporności na antybiotyki umożliwi całościowe uregulowanie w formie standardu organizacyjnego odpowiednich procedur przeciwepidemicznych. Standardy te zostaną opracowane w uzgodnieniu z ekspertami z zakresu epidemiologii zakażeń szpitalnych z szerokim wykorzystaniem już przygotowanych wytycznych merytorycznych, przekazywanych przez ekspertów zespołom zakażeń szpitalnych.

Źródło: RPP

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

rzecznik praw pacjenta / zakażenia szpitalne / RPP / Bartłomiej Chmielowiec
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31