MZ odpowiada ws. gabinetów szkolnych

166776377
Thinkstock/GettyImages
Medexpress 2021-03-02 08:36

NIL opublikował komunikat w sprawie działań związanych z sytuacją szkolnych gabinetów stomatologicznych. Poniżej zamieszczamy jego treść.

„Od samego początku stanu epidemii szczególną troską samorządu lekarskiego została objęta sytuacja szkolnych gabinetów stomatologicznych, które wyłączone z pracy najpierw mocą przepisu prawa, następnie z powodu wakacji, później kolejnych ograniczeń w funkcjonowaniu szkół, od roku nie mają szans na funkcjonowanie.

Jak wskazywaliśmy w stanowisku PNRL z 22 stycznia br., sytuacja lekarzy prowadzących takie placówki nie różni się niczym od tych podmiotów gospodarczych, których działalność obecnie została z mocy prawa zawieszona lub ograniczona.

NRL wnioskowała więc wielokrotnie o rozwiązanie problemu przez NFZ, jak też do prezesa Rady Ministrów i ministra zdrowia o wpisanie tych placówek do grona beneficjentów nowej edycji tarczy antykryzysowej. Prezentacji postulatów towarzyszyły zarówno interpelacje poselskie, jak i publikacje prasowe, a także audycje radiowe z udziałem członków Prezydium NRL, przedstawicieli izb okręgowych oraz środowiska lekarzy pracujących w tych gabinetach.

Z odpowiedzi na stanowisko PNRL, jaka właśnie nadeszła z Ministerstwa Zdrowia wyziera niestety wyraźna intencja odłożenia w czasie zajęcia się tym palącym problemem.

W piśmie podpisanym przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę czytamy, że Ministerstwo kieruje się w swych działaniach zapewnieniem udzielania świadczeń. Trudno doprawdy wytłumaczyć brak zrozumienia przez resort zdrowia ścisłego związku pomiędzy obecnym stanem niepewności i zawieszenia tej grupy lekarzy a chęcią podejmowania się misji pracy w opiece szkolnej w przyszłości”.

Źródło: NIL

PDF

Zobacz także