MZ: osoby powracające z regionów, w których występuje wirus Zika, nie mogą oddawać krwi

Alicja Dusza

Opublikowano 19 sierpnia 2016, 09:40

Fot. Thinkstock/Getty Images
Alicja Dusza

Opublikowano 19 sierpnia 2016, 09:40

Ministerstwo Zdrowia informuje krwiodawców, którzy wrócili z regionów, w których występuje wirus Zika, żeby nie oddawali krwi i jej składników do 28 dni od powrotu do Polski.

W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z najbliższym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Na podstawie raportów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) oraz ECDC (Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) dotyczących transmisji wirusa Zika centra krwiodawstwa na bieżąco aktualizują wykaz państw, na terenie których występuje wirus - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Ponieważ potwierdzono, że istnieje możliwość zakażenia wirusem Zika poprzez kontakty seksualne, lekarze kwalifikujący przeprowadzą bardziej szczegółowy wywiad z dawcą krwi, który wrócił z regionu występowania wirusa – w kontekście ewentualnych ryzykownych zachowań seksualnych, mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo krwi i jej składników. Okres inkubacji wirusa Zika i ujawnienia się objawów zakażenia to 3 do 12 dni od ukąszenia komara, ale np. w nasieniu wirus może się utrzymywać nawet do 2 miesięcy. Większość zakażeń wirusem Zika przebiega bezobjawowo.

W związku z wykryciem przypadków zakażeń wirusem Zika w Polsce GIS przygotował informację, dotyczącą tego, czy w wirus może szerzyć się w naszym kraju. "Zakażenie wirusem Zika może szerzyć się jedynie w tych krajach, w których powszechnie występują gatunki komarów, które mają zdolność przenoszenia wirusa. Dlatego też zagrożenie szerzenia się zakażeń wirusa Zika ogranicza się do krajów Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz wysp Pacyfiku. W krajach europejskich notuje się jedynie przypadki zachorowań u osób powracających z ww. regionów" - poinformował GIS.

Przypomnijmy, że wirusa wykryto u osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. – W czasie badań prowadzonych w laboratorium potwierdziliśmy zakażenie wirusem Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Według naszej wiedzy są to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w naszym kraju – mówi dr Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, biotechnolog w Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab.

Źródło: MZ/GIF

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

wirus Zika / Zika / mz / krwiodawstwo
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28