MZ: W czwartek decyzja na temat drugiego boostera

Medexpress

Opublikowano 20 lipca 2022, 13:15

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 20 lipca 2022, 13:15

- Jesteśmy już po spotkaniu z zespołem ds. wakcynacji i Radą ds. COVID-19. W zasadzie wskazania potwierdzają to, co w ostatnim czasie ogłosiła EMA, czyli że czwarta dawka jest przeznaczona dla populacji powyżej 60. roku życia. Ustalamy jeszcze, jakie powinny być odległości między poszczególnymi szczepieniami – stwierdził.

Zapisy na szczepienia będą odbywały się w taki sam sposób jak dotychczas. - Technicznie jesteśmy do tego przygotowani, także wszystko będzie się działo na przestrzeni piątku i przyszłego tygodnia. Wystawimy skierowania, będzie możliwość zapisania się, używając wszystkich z tych kanałów, które są możliwe – zapowiedział.

Na pytanie, czy warto się szczepić preparatami mRNA, które są dostępne w tej chwili, czy poczekać na ewentualny nowy wariant szczepionki, Niedzielski powiedział, że rekomendowane będzie szczepienie się w tej chwili, dostępnymi preparatami. - Jeżeli byśmy byli pewni, że w perspektywie września będziemy mieli w Polsce nowe szczepionki, a ten odstęp między szczepieniami musi być co najmniej trzymiesięczny to w tej sytuacji, oczywiście, można by się zastanawiać, czy nie czekać. Ale tu jest za dużo znaków zapytania, ryzyk – przyznał. Jednym z kluczowych jest to, że nie wiadomo, kiedy nowe szczepionki będą fizycznie dostępne. - Producenci już zaczynają nieśmiało przebąkiwać, że w zasadzie wrzesień to będzie dopuszczenie, ale jest proces produkcyjny - zwrócił uwagę.

W tej sytuacji resort zdecydował się jednak na otwarcie możliwości zaszczepienia się drugim boosterem już teraz dla młodszych seniorów. Młodsze osoby, poniżej 60. roku życia, o ile nie będą mieć indywidualnych wskazań wynikających ze stanu zdrowia, muszą jeszcze czekać – nie wiadomo, czy Ministerstwo Zdrowia otworzy możliwość szczepienia się czwartą dawką dla wszystkich osób pełnoletnich dopiero po dopuszczeniu nowych preparatów, uwzględniających wariant Omikron, czy też podejmie taką decyzję wcześniej, tak jak zrobiły to już Czechy, które w tym tygodniu ogłosiły, że drugim boosterem mogą się szczepić wszystkie osoby pełnoletnie.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

booster / omikron / koronawirus / Adam Niedzielski / epidemia koronawirusa
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31