Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MZ: zmiany w programie pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 lipca 2018 18:20

MZ: zmiany w programie pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego - Obrazek nagłówka
Źródło: MZ
RCL publikuje projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Jak uzasadnia resorto zdrowia zmiana wynika przede wszystkim z konieczności doprecyzowania przepisów związanych z finansowaniem ryczałtu na populację tj.: sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej objętych pilotażem określonym jako iloczyn liczby osób powyżej 18. roku życia zamieszkujących obszar działania centrum i stawki rocznej na osobę oraz kwestii rozliczania umów z realizatorami pilotażu. Konieczność doprecyzowania przepisów dotyczących finansowania wynika m.in. ze zidentyfikowanych rozbieżności interpretacyjnych zasygnalizowanych przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Choroba otępienna

Ponadto nowelizowane przepisy odnoszą się również m.in. do kwestii udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom z rozpoznaniem choroby otępiennej. Zmiana przedmiotowego przepisu ma istotne znaczenie w związku z faktycznym procesem diagnostycznym dotyczącym choroby otępiennej. W praktyce może wystąpić sytuacja, iż rozpoznanie choroby otępiennej może nastąpić dopiero podczas porady diagnostycznej udzielanej przez lekarza psychiatrę w poradni danego centrum zdrowia psychicznego. W związku z tym konieczne wydaje się umożliwienie udzielenia konsultacji i porad w niezbędnym zakresie również pacjentom z podejrzeniem choroby otępiennej.

Absowenci zdrowia publicznego

Nowe przepisy umożliwią też absolwentom zdrowia publicznego oraz osobom posiadającym specjalizację z zakresu zdrowia publicznego pełnienia funkcji koordynatora opieki w centrum zdrowia psychicznego. Są to specjaliści, którzy potencjalnie mogą stanowić cenne uzupełnienie zespołu centrum zdrowia psychicznego

Okresy rozliczeniowe

Doprecyzowano również kwestie związaną z okresami rozliczeniowymi, których długość może być ściśle powiązana z podpisaniem przez realizatora wskazanego w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia umowy o realizację świadczeń opieki zdrowotnej w ramach pilotażu. Świadczenia opieki zdrowotne w ramach pilotażu mogą być udzielane nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2018 r. oraz nie później niż do dnia 30 czerwca 2021 r. Proponowane brzmienie umożliwi prawidłowe rozliczenie umów na realizację pilotażu zawartych po dniu 1 lipca 2018 r.

Wskaźniki korygujące

W rozporządzenia doprecyzowano kwestie związane z zastosowaniem wskaźników korygujących oraz dodano ustęp zgodnie z którym pomniejszenie nie dotyczy ostatniego okresu rozliczeniowego – przewiduje się, że do tego momentu bilans rozliczeniowy powinien być na poziomie zerowym, bez konieczności dokonywania korekt.

Dodano także zakresy, zgodnie z którymi wartość umowy o realizację pilotażu nie ulega pomniejszeniu o koszty świadczeń specjalistycznych udzielanych świadczeniobiorcom z populacji objętej pilotażem, realizowanych zgodnie z profilem działalności komórki organizacyjnej u innego świadczeniodawcy wskazanego w załączniku nr 2 do rozporządzenia lub posiadającego umowę zawartą z Funduszem obejmującą udzielanie tych świadczeń.

Zmiana realizotora

Ponieważ Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny im. św. Jadwigi w Opolu z powodów kadrowych zrezygnował z pełnienia funkcji realizatora programu na jego miejsce minister zdrowia wskazał Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Projekt: TU

Źródło: RCL

.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także