Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Na jakie zmiany czekają chorzy na raka gruczołu krokowego?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 grudnia 2018 13:24

Na jakie zmiany czekają chorzy na raka gruczołu krokowego? - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Uruchomienie pilotażowego programu koordynowanej opieki nad chorym z rakiem gruczołu krokowego umożliwi dostęp do wszystkich sposobów leczenia - powiedział Medexpressowi Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Co możemy zrobić, żeby wcześniej wykryć raka gruczołu krokowego?

Rak gruczołu krokowego jest trzecim co do częstości występowania nowotworów złośliwych w naszym kraju. Jeśli popatrzymy na prognozy, u podstaw których leży szacowanie zapadalności na raka gruczołu krokowego w następnym dziesięcioleciu, to widać, że zachorowalność wzrośnie o 30 proc, czyli o jedną trzecią w stosunku do tego, co obserwowaliśmy na początku bieżącego stulecia. Wiąże się to ściśle ze wzrostem średniej europejskiej, jak i polskiej długości życia. W takiej sytuacji trzeba edukować społeczeństwo, że ryzyko zachorowalności na raka gruczołu krokowego u krewnych w prostej linii jest 11-krotnie wyższe niż w przypadku populacji, w której nie ma tej zależności. Nie mam wątpliwości, że u co drugiej rodziny będzie chory na raka gruczołu krokowego. Trzeba się badać. Choroba wcześnie wykryta może być w pełni wyleczalna.

Jak wygląda obecnie standard leczenia raka gruczołu krokowego w Polsce ?

Standardem leczenia chorych na raka gruczołu krokowego jest chirurgiczne wycięcie lub radykalne napromienianie połączone z łykaniem hormonów albo brachyterapia skojarzona z leczeniem hormonalnym. Są to opcje radykalnego leczenia, dopuszczone pod względem porównywalnej skuteczności. Natomiast w przypadku leczenia chorych z zaawansowaną, przerzutową chorobą dysponujemy całym wachlarzem leków, które są dostępne we wszystkich krajach Europy Zachodniej i Ameryki. Część z nich jest dostępna wyłącznie w ramach programu lekowego.

Czy program lekowy powinien ulec zmianom ?

Program ten powinien ulec fundamentalnym zmianom, zwłaszcza w zakresie usprawnienia biurokracji. Jest to jeden z głównych czynników zniechęcających lekarzy zabiegowych, onkologów do działań, które mogą zagrażać ich prawnemu lub formalnemu bezpieczeństwu (w przypadku niedopilnowania pewnych kryteriów, wątpliwości, które muszą być rozstrzygane na poziomie instytucji akademickich). Kolejną sprawą jest brak możliwości sekwencyjnego leczenia przed zastosowaniem leczenia chemicznego. Uniemożliwia to chorym dostęp do jednego rodzaju leków po zastosowaniu drugiego przed chemioterapią. Każdego roku może być około tysiąca chorych, którzy mogliby uzyskać korzyści z możliwości sekwencyjnego leczenia.

Na jakie zmiany czekają jeszcze pacjenci i klinicyści?

Pacjenci i klinicyści czekają na dostęp do wszystkich świadczeń. Niedobrze, że leczenie radykalne metodą chirurgiczną jest trzy razy tańsze od leczenia radykalnego metodą naświetleniową ze skojarzoną hormonoterapią. Pacjenci i klinicyści czekają też na proces wyceny świadczeń związanych z zastosowaniem minimalnej inwazyjnej chirurgii. U podstaw poprawy jakości funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w tym względzie, leży oparcie działań na tworzonych rejestrach terapeutycznych, onkologicznych, które są tworzone na podstawie prac Polskiego Towarzystwa Urologicznego z odpowiednio wyselekcjonowanymi agendami naszego systemu opieki zdrowotnej. Nie mam wątpliwości, że uruchomienie pilotażowego programu koordynowanej opieki nad chorym z rakiem gruczołu krokowego umożliwi dostęp do wszystkich sposobów leczenia, a nie tylko do tych, którymi dysponuje danych ośrodek lub które są oparte na preferencji lekarza.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także