Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Na rynek trafi 70 tysięcy szczepionek przeciw odrze

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 listopada 2018 09:54

Na rynek trafi 70 tysięcy szczepionek przeciw odrze - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Od końca października lekarze zgłosili do stacji Sanepidu około 90 przypadków zachorowań na odrę. Co drugi przypadek wystąpił na Mazowszu, większość w powiecie pruszkowskim, ale na liście jest też m.in. Warszawa (dwa ogniska w zakładach pracy), powiat piaseczyński czy mławski.

Jednym z efektów ubocznych zwiększonej liczby zachorowań jest wzrost zainteresowania szczepieniami i szczepionkami. Tych ostatnich na rynku już zabrakło, dlatego w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o decyzji dopuszczenia na rynek 20 tysięcy dawek szczepionki przeznaczonych na zagraniczne rynki (bez oznaczeń w języku polskim). Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał w tym tygodniu, że większa liczba chętnych do szczepienia musi cieszyć, choć sama okazja, jaką są ogniska choroby, oczywiście nie jest powodem do radości.

W piątek wiceminister Marcin Czech przekazał dziennikarzom informację, że po weekendzie do hurtowni trafi kolejnych 70 tysięcy szczepionek, z których będą mogli skorzystać wszyscy nieobjęci Programem Szczepień Ochronnych – na przykład dorośli, którzy nie są pewni statusu swojego szczepienia lub nie byli zaszczepieni w dzieciństwie. Wśród osób, które zachorowały na odrę w ostatnich tygodniach jest duża grupa osób około 40. roku życia, którzy co prawda powinni być zaszczepieni, ale w dzieciństwie otrzymali tylko jedną dawkę szczepionki.

Lekarze potwierdzają, że do przychodni zgłaszają się zarówno osoby dorosłe (również starsze, które na pewno nie były objęte szczepieniami, a nie są pewne, czy odrę przechorowały lub wręcz twierdzą, że nie chorowały w dzieciństwie), jak i rodzice z dziećmi w celu wykonania zaległego, odkładanego szczepienia przeciw odrze. W tym drugim przypadku problemu z dostępnością szczepionek nie ma – są one zabezpieczone w ramach PSO, natomiast zwłaszcza w dużych miastach może wystąpić problem z terminem wizyty. Planowe wizyty „szczepienne” umawiane są z wyprzedzeniem co najmniej kilkutygodniowym.

Służby sanitarne przypominają, że o uzupełnieniu lub wykonaniu szczepienia przeciw odrze powinni pamiętać przede wszystkim ci, którzy po pierwsze pracują w otoczeniu dużej liczby osób pochodzących z Ukrainy (w ostatnim tygodniu u naszych wschodnich sąsiadów zanotowano kolejne 1,5 tysiąca przypadków odry, z tego ponad 250 w obwodzie lwowskim), po drugie w pracy mogą mieć częsty i bliski kontakt z osobami nieszczepionymi (żłobki, przedszkola, szkoły, wszystkie rodzaje placówek ochrony zdrowia).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.