Naczelna Rada Aptekarska zaniepokojona nowymi wymogami dot. szczepień w aptekach

Medexpress

Opublikowano 07 grudnia 2021, 14:38

Medexpress

Opublikowano 07 grudnia 2021, 14:38

Od lipca tego roku polscy pacjenci mogą szczepić się przeciw COVID-19 również w aptekach. Ministerstwo Zdrowia prowadzi aktualnie prace nad projektami rozporządzeń, które mogą zmienić wymogi, jakie musi spełnić dany lokal, by mogły w nim być realizowane szczepienia.

Naczelna Rada Aptekarska nie jest zadowolona z projektu i wystosowała pismo do ministra Macieja Miłkowskiego, w którym apeluje o niezmieniane aktualnie obowiązujących przepisów.

- Naczelna Rada Aptekarska stanowczo protestuje wobec kolejnej próbie uniemożliwienia aptekom ogólnodostępnym realizacji zadań, które zostały na nie nałożone przez ustawę z dnia 6 września 2001 – napisała w swoim oświadczeniu NRA.

NRA wyraża również swoje obawy, że nowy projekt może wstrzymać proces szczepień w aptekach.

- W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej wprowadzenie tak restrykcyjnych wymogów wstrzyma w aptekach ważny i efektywny proces szczepień przeciwko COVID-19. Z danych posiadanych przez NRA wynika, że w dniu 6 grudnia 2021 r. liczba aptek będących Aptecznymi Punktami Szczepień wyniosła 1166, zaś w okresie od 1 lipca do 25 listopada br. w aptekach zaszczepiono ponad 350 000 osób – czytamy w oświadczeniu

Pismo zwraca uwagę, że wiele aptek dokonało już inwestycji związanych z przystosowaniem lokali do szczepień, a nowy projekt może sprawić, że staną się one niepotrzebne.

- W tym kontekście normatywnym, zważywszy na fakt, że wiele podmiotów prowadzących apteki, aby wypełnić ustalone wymagania, dokonało dużych nakładów inwestycyjnych, nie jest możliwe — zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej — pozbawienie tych podmiotów prawa do prowadzenia szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 — czytamy w piśmie.

Naczelna Rada Aptekarska obawia się również, że zmiany mogą przynieść negatywne skutki na wiele aptek.

- Projektowane zmiany będą miały olbrzymi, bardzo negatywny wpływ na sektor mikro-, małych- i średnich przedsiębiorców, którzy przewidują przeprowadzanie szczepień ochronnych w związku z koniecznością dostosowania do ich wykonywania lokalu apteki ogólnodostępnej, w tym poniesienia znacznych nakładów finansowych na dostosowanie infrastruktury aptek do niezasadnych uregulowań – podsumowało NRA w swoim oświadczeniu.

Całe pismo można przeczytać tu.

Źródło: NIA

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Naczelna Rada Aptekarska / Naczelna Izba Aptekarska / szczepienia w aptece / Maciej Miłkowski
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30