Namierzą geny współwinne depresji

Fot. Getty Images/iStockphoto
Brytyjscy naukowcy rozpoczynają nabór do dużego badania nad genetycznymi uwarunkowaniami zaburzeń depresyjnych i lękowych. Ma wziąć w nim udział 40 tys. osób. Wyniki mogą przynieść przełom w rozumieniu przyczyn zaburzeń psychicznych oraz pozwolić na opracowanie nowych sposobów ich leczenia.
Tomasz Kobosz 2018-09-19 10:54

Organizatorzy badania Genetic Links to Anxiety and Depression (GLAD), finansowanego przez brytyjski National Institute for Health Research, poszukują uczestników w od 16. roku życia , którzy doświadczyli depresji lub zaburzeń lękowych. Naukowcy liczą na udział 40 tys. osób. Celem programu jest pogłębienie zrozumienia przyczyn tych zaburzeń psychicznych i określenie, jaką rolę odkrywają w ich patogenezie czynniki genetyczne.

Udział w badaniu polegać będzie na wypełnieniu internetowej ankiety oraz na dostarczeniu próbki DNA (ze śliny).

Program GLAD ma także zapewnić pulę potencjalnych uczestników przyszłych badań genetycznych, co pozwoli na skrócenie czasochłonnego zwykle procesu rekrutacji

– Do tej pory zidentyfikowano 66 powiązań pomiędzy genami a depresją lub zaburzeniami lękowymi – przypomina dr Gerome Breen z King's College London. – Badanie z udziałem 40 tys. ochotników pomoże nam znaleźć odpowiedź na wiele wciąż aktualnych pytań o to, jak czynniki genetyczne i środowiskowe współdziałają w patogenezie chorób. W przyszłości ułatwi to opracowanie nowych opcji terapeutycznych, w tym terapii spersonalizowanych – wyjaśnia dr Breen.

Źródło: Pharma Times

PDF

Zobacz także