Karmienie piersią korzystne dla IQ dziecka

152947687
Fot. Thinkstock/Getty Images
Dzieci karmione mlekiem matki mają wyższy iloraz inteligencji – twierdzą brazylijscy naukowcy na łamach The Lancet Global Health. Jaki składnik mleka o tym decyduje?
Tomasz Kobosz 2015-03-18 18:08

Dzieci karmione mlekiem matki mają wyższy iloraz inteligencji – twierdzą brazylijscy naukowcy na łamach The Lancet Global Health. Jaki składnik mleka o tym decyduje?

Badacze prześledzili rozwój niemal 3500 dzieci, z różnych warstw społecznych. W analizie wykluczono wpływ innych czynników, o których wiadomo, że mogą korelować z tym, jak dziecko (a potem także jako dorosły) wypada w tekstach inteligencji, w tym: masę urodzeniową, wykształcenie matki i kondycję finansową rodziny, w której dziecko się wychowuje. Okazało się, że im dłużej trwa okres karmienia piersią, tym wyższe noty osiąga potem dziecko w tekstach IQ.

- Nasze badanie ma wyjątkową wartość, ponieważ w analizowanej populacji zarówno odsetek kobiet karmiących piersią jak i średni czas karmienia są niemal identyczny w każdej z grup społecznych, różniących się przy ty bardzo znacząco pod względem stopy życiowej – podkreśla dr Bernardo Lessa Horta z Federal University of Pelotas.

Jednak wynik w teście IQ to nie wszystko. Okazało się również, że osoby, które były dłużej karmione piersią w dorosłym życiu osiągają lepsze wykształcenie i lepiej zarabiają (w porównaniu do swoich rówieśników wywodzących się z tej samej warstwy społecznej).

Zdaniem dr. Horty, ludzkie mleko jest wpływa tak korzystnie na sprawność ośrodkowego układu nerwowego, ponieważ jest wyjątkowo bogatym źródłem długołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych, odkrywających kluczową rolę w rozwoju mózgu.

Źródło: The Lancet Global Health / BBC News

PDF

Zobacz także