Korzyści z leczenia nadciśnienia wykraczają poza czas terapii

Tomasz Kobosz

Opublikowano 25 wrzesnia 2014, 17:28

manomentr Thinkstock/GettyImages
Tomasz Kobosz

Opublikowano 25 wrzesnia 2014, 17:28

Obniżone ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą typu 2 utrzymuje się nawet 6 lat po zaprzestaniu intensywnego leczenia hipotensyjnego – ogłosili australijscy naukowcy podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie.

Badanie ADVANCE-ON, zostało przeprowadzone przez George Institute for Global Health w 20 krajach. Wzięło w nim udział ponad 80 procent pacjentów z cukrzycą typu 2 z obejmującej 11 tys. osób populacji uczestników oryginalnego badania ADVANCE (zakończonego w 2007 r.).

W badaniu ADVANCE zaobserwowano, że u pacjentów otrzymujących leczenie przeciwnadciśnieniowe obejmujące połączenie inhibitora ACE i diuretyku przez prawie pięć lat, terapia ta powodowała mniejsze ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych.

Z kolei badanie kontynuacyjne ADVANCE-ON polegało na obserwacji pacjentów z wcześniejszego badania ADVANCE. Wykazano, w nim, że nawet 6 lat po zaprzestaniu intensywnego leczenia u pacjentów z cukrzycą typu 2 nadal utrzymywało się niższe ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych w grupie chorych leczonych w przeszłości skojarzeniem peryndoprylu i indapamidu.

– Wyniki badań wskazują na znaczenie intensywnego leczenia obniżającego ciśnienie krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Dobra wiadomość jest taka, że korzyści trwają dłużej niż samo leczenie. Intensywne leczenie oparte na peryndoprylu i indapamidzie prawdopodobnie prowadziło do długotrwałych zmian strukturalnych w układzie krążenia pacjentów. Jeszcze ważniejsze jest to, że aktywne leczenie jest potrzebne zarówno w krótkim, jak i w długim okresie czasu, aby maksymalnie zwiększyć liczbę uratowanych pacjentów – komentuje główny badacz, prof. John Chalmers z George Institute for Global Health i Uniwersytetu w Sydney.

Badanie ADVANCE zostało sfinansowane przez australijską Krajową Radę ds. Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC), Brytyjską Fundację Serca, organizację Diabetes UK oraz firmę Servier.

Źródło: The George Institute for Global Health

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31