Szpital naraził się prezesowi prawicowej partii – konsekwencje są przykre

Tomasz Kobosz

Opublikowano 08 kwietnia 2014, 06:05

Akesson
Tomasz Kobosz

Opublikowano 08 kwietnia 2014, 06:05

Pracownicy Skåne University Hospital w Malmö nie zgodzili się na wizytę lidera prawicowej partii Szwedzcy Demokraci. Teraz ktoś grozi im śmiercią.

Około 250 członków personelu największego szpitala w Malmö podpisało się w ubiegłym tygodniu pod listem protestacyjnym przeciwko planowanej wizycie Jimmiego Åkessona w palcówce.

Åkesson stoi na czele skrajnie prawicowej, antyeuropejskiej partii Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna, SD), która w swoim programie ma m.in. renegocjację traktatu akcesyjnego Szwecji do UE i promowanie tradycyjnego modelu rodziny, zgodnie z którym każde dziecko powinno mieć jednego ojca i jedną matkę. Partia Åkessona nawołuje też do zaostrzenia polityki imigracyjnej i ograniczenia liczby wykonywanych aborcji. Członkowie SD uważają, że w Szwecji przebywa zbyt dużo imigrantów, co przekłada się na brak poczucia tożsamości narodowej wśród Szwedów. Chcą temu zaradzić, zachęcając imigrantów (m.in. finansowo) do powrotu do swoich rodzinnych krajów.

W kilka dni po opublikowaniu listu protestacyjnego niektóre z podpisanych pod nim osoby zaczęły otrzymywać poważnie brzmiące pogróżki (grożono im śmiercią). Jedna z nich poczuła się zagrożona do tego stopnia, że  przestała nocować w domu. W obawie o swojej bezpieczeństwo pracownicy szpitala zwrócili się o pomoc do władz związku zawodowego profesjonalistów medycznych (Vårdförbundet).

– Nie chodzi o Åkessona, ale o bezpieczeństwo członków naszego związku zawodowego – powiedział Mats Runsten, przewodniczący Vårdförbundet. – Niestety, ta konkretna partia polityczna wydaje się posiadać odłam specjalizujący się w takich pogróżkach.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Szwedzcy Demokraci przekroczyli po raz pierwszy 4 proc. próg wyborczy (otrzymali 5,7 proc. głosów, co przełożyło się na 20 miejsc w Riksdagu).

Źródło: The Local

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30