Przegląd prasy: NFZ oszukał szpitale?

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
W przeglądzie prasy między innymi o wątpliwościach wokół podwyżek dla szpitali, o problemach z eZdrowiem oraz o utrzymującej się od lat liczbie palaczy w Polsce.
Paweł Grzybowski 2017-08-09 07:00

NFZ oszukał szpitale?

Ministerstwo zdrowia zapowiadało podwyżki dla szpitali. Jak pisze jednak Gazeta Wyborcza obiecanych podwyżek nie ma, tylko pieniądze zostaną inaczej wydatkowane. W efekcie za tę samą sumę może zostać wyleczonych mniej pacjentów.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Kto zarabia na nowotworach

Zwolennicy medycyny alternatywnej oskarżają firmy farmaceutyczne, że zarabiają miliardy na pacjentach chorych na nowotwory. Według nich, w wyciąganiu pieniędzy od pacjentów, firmy mają wsparcie w instytucjach państwowych. Dowodem na takie działania ma być między innymi długoletnie torpedowanie przed FDA badań nad amigdaliną.

Źródło: Rzeczpospolita

Problem z eZdrowiem

Sprzęt komputerowy, serwery a nawet okablowanie potrzebne do uruchomienia systemu eZdrowia mogą trafić do kosza. Sprzęt za rok całkiem się zamortyzuje. W efekcie wartość rachunkowa sprzętu będzie zerowa.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Liczba palaczy bez zmian

Ostrzeżenia na paczkach papierosów, kampanie informacyjne ani apele lekarzy nie przekładają się na rzeczywistość. Od lat liczba wypalonych papierosów przez Polaków utrzymuje się nieco powyżej 34 mld. Eksperci twierdzą, że liczba ta może sięgnąć w 2017 r. nawet 35 mld sztuk.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Takeda+ Marvel Comics = niepokonany marketing

Marvel Comics w swojej stajni ma takie postaci jak Hulk, Iron Man czy Spider-Mana. Dołącza do niej grupa superbohaterów, Unbeatable (Niepokonani), którzy powstali w wyniku współpracy z firmą Takeda. Nad scenariuszem komiksu poświęconego walce z chorobami nieswoistego zapalenia jelit pracowali pacjenci z całego świata w ramach kampanii IBD Unmasked.

Źródło: www.fiercepharma.com

PDF

Zobacz także