Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Zachodniopomorskie

NFZ uwzględnił protest szpitala onkologicznego

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 14 lipca 2017 09:57

NFZ uwzględnił protest szpitala onkologicznego - Obrazek nagłówka
27 czerwca wojewódzkie oddziały NFZ ogłosiły listy placówek spełniających warunki kwalifikowania do sieci szpitali. Szpitale niezadowolone z decyzji mogły złożyć protest.

Do zachodniopomorskiego OW NFZ wpłynęło łącznie 8 protestów szpitali, które znalazły się w sieci, lecz wnoszą o uwzględnienie innego poziomu kwalifikacji lub o wskazanie do systemu zabezpieczenia dodatkowych profili, zakresów lub rodzajów świadczeń. W tej liczbie 3 protesty nie podlegały rozpatrzeniu, bowiem wpłynęły z brakami formalnymi, tj. po terminie. Dyrektor  zachodniopomorskiego oddziału NFZ rozpatrzył 5 protestów. Jeden z nich został uwzględniony. 

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii

Dyrektor ZOW NFZ uwzględnił protest  ZCO, korzystając z możliwości interpretacji przepisów.  Co do zasady stanowią one, że przyszpitalna poradnia specjalistyczna powinna  odpowiadać profilowi systemu zabezpieczenia, tj. oddziałowi szpitalnemu.  Tymczasem w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii nie ma  oddziału położnictwa i ginekologii oraz dermatologii i wenerologii. Rozporządzenie MZ dopuszcza jednak możliwość zakwalifikowania poradni poprzez inny profil (oddział szpitalny), np. przez chemioterapię udzielaną w trybie hospitalizacji. Dzięki temu zarówno poradnia ginekologiczno-położnicza, jak i dermatologiczno-wenerologiczna  zostały włączone do sieci i od 1.10.2017 będą finansowane w ramach ryczałtu, a nie w ramach umowy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, jak do tej pory.  

Odmowy

W przypadku czterech szpitali, podjęta została decyzja odmowna. Są to: Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach, Szpital Miejski im. Jana Garduły sp. z o.o. w Świnoujściu oraz Specjalistyczny Zespół Gruźlicy o Chorób Płuc w Koszalinie.jeden został uwzględniony, w przypadku czterech podjęta została decyzja odmowna. 

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje”
• wniósł do ZOW NFZ o  zmianę kwalifikacji  - ze szpitala pediatrycznego, na szpital III stopnia  oraz o wskazanie do sieci szpitali dodatkowych profili, zakresów i rodzajów świadczeń. 
• do poziomu szpitali pediatrycznych kwalifikuje się świadczeniodawcę, który spełnia łącznie następujące warunki: udziela świadczeń w ramach co najmniej trzech profili dla dzieci w zakresie leczenia szpitalnego oraz liczba profili dziecięcych jest większa niż 75 % ogólnej liczby profili określonych w szczegółowych przepisach. W szpitalu w Zdrojach jest 10 profili dziecięcych udzielających świadczeń  w trybie hospitalizacji: alergologia dziecięca, chirurgia dziecięca, choroby płuc dla dzieci, gastroenterologia dziecięca, kardiologia dziecięca, nefrologia dziecięca, neurochirurgia dziecięca, neurologia dziecięca, pediatria, anestezjologia i intensywna terapia  dla dzieci. Razem stanowią one prawie 77%  ogólnej liczby profili realizowanych w tym  szpitalu. 
• Do poziomu pediatrycznego z mocy ustawy nie kwalifikują się oddziały dla dorosłych, dlatego na oddział chorób  wewnętrznych i urologię zostaną ogłoszone konkursy  ofert 
• Zgodnie  z ustawą, do ustalenia poziomu systemu zabezpieczenia nie jest uwzględniana anestezjologia i intensywna terapia, a także oddziały szpitalne, które nie realizują pełnych hospitalizacji, tylko  świadczeni planowe lub  w trybie jednodniowym; w przypadku Zdrojów są to oddziały:  okulistyki i laryngologii. 
• Porody i opieka nad noworodkiem finansowane są przez NFZ odrębnie za każde świadczenie, dlatego profil położniczo-ginekologiczny i neonatologiczny w ramach koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży  jest wyłączony z sieciowego ryczałtu. 
• Do poziomu szpitala pediatrycznego w Zdrojach weszły poradnie mające swój odpowiednik  w profilu szpitalnym i zakontraktowane jako poradnie dziecięce: neurologia dla dzieci; logopedia; gastroenterologia dla dzieci; kardiologia dziecięca; nefrologia dla dzieci; gruźlica i choroby płuc dla dzieci; reumatologia dla dzieci; neonatologia; neurochirurgia dla dzieci; chirurgia dziecięca, ponadto położnictwo i ginekologia;
• Do poziomu pediatrycznego nie wchodzą poradnie w Zdrojach, które nie są zakontraktowane jako poradnie dla dzieci: poradnia alergologii, endokrynologii, leczenia zeza, okulistyki, urologii, nefrologii, kwalifikowanie do przeszczepu, poradnia ortopedii i traumatologii narządu ruchu, otolaryngologii, hematologii (poradnia medycyny sportowej nie kwalifikuje się do sieci).
• Umowy poradni, które nie weszły do sieci szpitali, zostały przedłużone  do 30 czerwca 2018  roku i są finansowane przez ZOW NFZ w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. 

Gryfice. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach
• Wniósł o zakwalifikowanie go do poziomu szpitali III stopnia, tymczasem nie spełnia ku temu warunków, bowiem z minimalnej liczby trzech profili wymaganych dla szpitala tego poziomu, ma tylko dwa: neurochirurgię oraz neurologię dla dzieci. 
• Natomiast w ramach leczenia szpitalnego  ma 16 zakresów świadczeń udzielanych w trybie hospitalizacji,  co oznacza, że spełnia warunki kwalifikujące do poziomu szpitali II stopnia.  
• Dodatkowo: alergologia - hospitalizacja weszła do sieci i będzie realizowana w ramach chorób wewnętrznych - to oznacza jedynie zmianę sposobu rozliczania świadczeń. Analogiczna sytuacja dotyczy oddziału neurologii dziecięcej, która została zakwalifikowana jako dodatkowy zakres w ramach pediatrii.
• Poradnia chirurgii ogólnej zlokalizowana w Resku nie znalazła się w wykazie, ponieważ nie spełnia warunków poradni przyszpitalnej - jest w innej gminie  i nie tworzy ze szpitalem funkcjonalnej całości.   
• Zakład leczniczy w Resku spełnia tzw. obniżone wymogi tj. udziela świadczeń w ramach profilu choroby wewnętrzne, jednakże nie spełnia obligatoryjnego kryterium kwalifikacji do sieci tj. nie posiada izby przyjęć.
Świnoujście. Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu 
• Wniósł o zakwalifikowanie do sieci poradni gruźlicy i chorób płuc, poradni chirurgii dziecięcej oraz poradni położnictwa i ginekologii. Tymczasem ustawa jasno wskazuje, że do sieci, jako poradnie przyszpitalne, wchodzą tylko te poradnie,  które mają umowy od co najmniej 2 lat kalendarzowych. Ustawodawca nie wprowadził w tym względzie żadnych wyjątków.  
• Poradnia Położniczo-Ginekologiczna nie może być poradnią przyszpitalną, gdyż funkcjonuje w innym powiecie (kamieńskim), w Międzyzdrojach.

Koszalin. Specjalistyczny Zespół Gruźlicy o Chorób Płuc w Koszalinie 
• Wniósł o zakwalifikowanie poradni terenowych w Białogardzie, Sławnie i Świdwinie jako poradni tworzących funkcjonalną całość ze szpitalem w Koszalinie. Tymczasem poradnie nie spełniają wymogów poradni przyszpitalnej:  miejsce udzielania świadczeń znajduje się w innej gminie niż szpital i nie tworzy z nim funkcjonalnej całości. 

Od decyzji dyrektora OW NFZ przysługuje stronie odwołanie do prezesa NFZ w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia decyzji.

Poradnie specjalistyczne i zakłady fizjoterapii, które nie wchodzą do sieci, realizują świadczenia na podstawie dotychczasowych umów. Umowy poradni specjalistycznych, które nie weszły do sieci szpitalnego zabezpieczenia, ważne są do 30 czerwca 2018  roku; umowy na rehabilitację leczniczą w zakresach nieobjętych siecią  – ważne są do 30 czerwca 2019 roku. 

Źródło: ZOW NFZ

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także