NFZ zapłaci szpitalom i przychodniom za wszystkie nadwykonania z 2019 r. z priorytetowych zakresów

Fot. Getty Images/iStockphoto
Narodowy Fundusz Zdrowia po raz pierwszy w 100 proc. zapłaci placówkom medycznym za pacjentów przyjętych w 2019 r. ponad limit.
Medexpress 2020-02-05 07:46

Ponad 625 milionów złotych otrzymają placówki za świadczenia udzielone w przychodniach specjalistycznych i szpitalach, m.in: za badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz programy lekowe.

– To niezwykle istotna decyzja dla naszych placówek ochrony zdrowia. Sfinansujemy nadwykonania, które powstały, z uwagi na fakt, że realizowanych świadczeń mieliśmy więcej niż przyjęty w umowie z jednostkami pułap – mówi Adam Niedzielski, prezes NFZ. - W czterech, priorytetowych zakresach, nadwykonania będą finansowane w pełni, czyli w 100 procentach, bez żadne redukcji ceny. Chodzi o świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, operacje endoprotezoplastyki, programy lekowe oraz świadczenia w zakresie chemioterapii.

W sumie na pokrycie kosztów nadwykonań za 2019 rok w priorytetowych zakresach, NFZ wyda ponad 625 mln zł czego blisko 260 mln zł będzie przekazane za pacjentów przyjętych ponad limit w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. W tym np.: ponad 46 mln zł otrzymają pracownie wykonujące badania rezonansu magnetycznego, a 16 mln zł – tomografii komputerowej. Oba badania od kwietnia 2019 roku są świadczeniami nielimitowanymi.

Ponad 74 mln zł Fundusz przeznaczy na nadwykonania w zakresie operacji wszczepienia endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego. Z kolei za nadwykonania w zakresie programów lekowych NFZ zapłaci 253 mln zł, a w chemioterapii – ponad 37,5 mln zł.

W przypadku pozostałych świadczeń nadwykonania za 2019 r. będą sfinansowane przez NFZ na podobnych zasadach jak za 2018 r.

Źródło: NFZ

PDF

Zobacz także