NHS zaoszczędzi dzięki biosymilarom

Tomasz Kobosz

Opublikowano 27 listopada 2018, 13:30

Fot. Getty Images/iStockphoto
Tomasz Kobosz

Opublikowano 27 listopada 2018, 13:30

Po raz pierwszy historii NHS, tak znaczące oszczędności będą możliwe w wyniku pojedynczego procesu negocjacyjnego. Środki uda się zaoszczędzić dzięki (zapowiadanemu na grudzień) pojawieniu się na brytyjskim rynku kilku biopodobnych wersji adalimumabu.

Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy NHS a czterema producentami biopodobnych wersji adalimumabu (Amgen, Biogen, Mylan/Fujifilm Kyowa Kirin i Sandoz) oraz firmą wytwarzającą produkt oryginalny (AbbVie), brytyjskie szpitale będą płacić około jednej czwartej z ponad 400 milionów funtów, które do tej pory wydawane były rocznie na adalimumab. Przeciwciało to podawane jest obecnie na Wyspach ok. 46 tysiącom chorych – m.in. na ciężkie postacie RZS, zapalne choroby jelit czy łuszczycę.

Porozumienia oznacza również, że NHS England, współpracując z NHS Improvement, ma szansę o rok wcześniej – tj. do 2020 r. - zrealizować ambitny plan zmniejszenia rocznych wydatków na leki o 300 mln funtów.

Jak poinformował NHS – za zaoszczędzone pieniądze można będzie zatrudnić dodatkowe 11,7 tys. pielęgniarek środowiskowych oraz zapewnić leczenie niemal 20 tys. kobiet z rakiem piersi.

– Wykorzystując mechanizmy konkurencji pomiędzy firmami farmaceutycznymi, NHS uwolnił setki milionów funtów oszczędności, które będzie można ponownie zainwestować w opiekę nad pacjentami. Zapewniamy, że każdy zaoszczędzony grosz będzie zainwestowany mądrze – zapowiada Simon Stevens. – Współpracując z pacjentami i lekarzami, udało nam się wynegocjować największy dotąd „pakiet” oszczędności na najbardziej kosztownym leku stosowanym w NHS. To kolejny przykład tego, że mądre podejście do leków biopodobnych w Wielkiej Brytanii i Europie zapewnia pacjentom i podatnikom o wiele korzystniejsze warunki niż ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych – podkreślił szef NHS.

Źródło: PharmaTimes

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

NHS / leki biopodobne / adalimumab / Simon Stevens
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28