Janusz Cieszyński: Nie cofniemy się przed powrotem do restrykcji, jeśli takie będzie przekonanie ekspertów

Fot. MedExpress TV
Medexpress 2020-07-31 09:02

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 nowych zakażeniach koronawirusem. Jest to największa liczba od początku epidemii w Polsce. Łączna liczba potwierdzonych infekcji wynosi 45 031, zmarło 1709 osób. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz poinformował, że minister zdrowia Łukasz Szumowski przerwał urlop.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w „Faktach po Faktach” powiedział, że duża liczba nowych zakażeń dotyczy przede wszystkim trzech województw: śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

- To przede wszystkim zakażenia z dużych zakładów pracy. To także ciąg dalszy badań przesiewowych, które były prowadzone w kopalniach, są prowadzone od wielu, wielu tygodni i my o tym cały czas informowaliśmy - wyjaśnił Cieszyński. Dodał, że badania przesiewowe najpierw są przeprowadzane wśród pracowników, a potem u ich rodzin.

Wiceminister zdrowia został zapytany, czy możliwy jest powrót do obowiązku noszenia maseczek ochronnych na ulicach. - Od samego początku mówimy o trzech najważniejszych zasadach - odpowiedział. Wymienił tu dystans społeczny, powszechny dostęp do płynów do dezynfekcji i wspomniane maseczki.

Na pytanie, czy Polacy powinni się przygotować na powrót obostrzeń, wiceminister zdrowia odpowiedział, że ten aspekt jest cały czas analizowany. - Mówiliśmy od samego początku, w szczególności kiedy konkretne restrykcje były znoszone, że będziemy się temu bardzo dokładnie przyglądali Jeżeli będzie przekonanie wśród ekspertów, że należy powrócić do części tych restrykcji, to my się przed tym nie cofniemy -powiedział Janusz Cieszyński.

Źródło: TVN 24

PDF

Zobacz także