Pandemia SARS-CoV-2:

Nie jedzcie łuskowców!

Kalina Gierblińska

Opublikowano 28 marca 2020, 15:52

Fot. Getty Images/iStockphoto
Kalina Gierblińska

Opublikowano 28 marca 2020, 15:52

Łuskowiec (ang. pangolin) to ssak, którego ciało pokryte jest dachówkowato zachodzącymi na siebie łuskami. Żywi się mrówkami i termitami. Występuje w Afryce subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Czy wiemy o nim coś więcej? Doktor Tommy Lam z Uniwersytetu w Hongkongu zidentyfikował w malajskich łuskowcach przemycanych nielegalnie do Chin dwie grupy koronawirusów związanych z panującą obecnie na świecie pandemią.

Łuski tych zwierząt są stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, a mięso łuskowców jest uznawane za wyjątkowy przysmak. Doktor Lam podkreśla zapobiegawczo, że pomimo iż, nie mamy potwierdzenia co do tego, jakimi pośrednimi „gospodarzami” dla SARS-CoV-2 są łuskowce, to nielegalny handel tymi zwierzętami powinien być surowo zakazany, aby uniknąć w przyszłości przenoszenia kolejnych chorób odzwierzęcych.

Badacz Uniwersytetu w Sydney, prof. Edward Holmes, podkreśla, że odkrycie kolejnej grupy koronawirusów u egzotycznego zwierzęcia, daje wyraźny sygnał, że wirusy które są w stanie zagrozić ludziom kryją się w dzikiej przyrodzie.

Eksperci nie są w stanie odtworzyć dzisiaj prawdziwej sekwencji zdarzeń, która określałaby drogę COVID-19 od źródła do człowieka. Według doktora Lama odkrycie wirusa w przemycanych malezyjskich łuskowcach każe jednak zadać sobie to pytanie: w jaki sposób zakaziły się wirusem? Czy od nietoperzy na szlaku handlowym do Chin? Czy w ich rodzimych siedliskach w Azji Południowo-Wschodniej? Jaka odpowiedź by nie była, jedno jest pewne: należy czym prędzej zakazać nielegalnego handlu dziką fauną i florą.

Właśnie tego zdania jest Elisa Panjang z Cardiff University, oficer ochrony łuskowców w Danau Girang Field Center w Malezji, która podkreśla że nie wystarczą działania lokalne. Tu potrzebne jest zaangażowanie władz międzynarodowych.

W następstwie wybuchu epidemii, Chiny i Wietnam podjęły już działania w celu wprowadzenia zakazu spożycia mięsa dzikich zwierząt. Kiedy przyjdzie kolej na pozostałe kraje?

Źródło: BBC

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

chiny / wietnam / medycyna chińska / łuskowce / dzikie zwierzęta / przemyt / Elisa Panjang / Edward Holmes / Tommy Lam
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31