Nie możesz? Odwołaj!

Fot. Getty Images/iStockphoto
Co dwudziesty oczekiwany przez lekarza rodzinnego pacjent nie stawia się w gabinecie nie uprzedzając o rezygnacji z wizyty. Oznacza to, że marnują się setki milionów funtów rocznie – alarmuje NHS England.
Tomasz Kobosz 2019-01-03 13:33

Każdego roku Brytyjczycy rezerwują ok. 307 mln wizyt w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Aż 5 proc. (tj. ok. 15,4 mln) wizyt nie dochodzi do skutku, ponieważ pacjencie nie pojawiają się w gabinecie – nie zgłaszając wcześniej rezygnacji.

Według obliczeń NHS, koszt niewykorzystanych bez odwołania wizyt to ponad 216 milionów funtów rocznie. To równowartość rocznej pensji 2325 pełnoetatowych lekarzy rodzinnych lub 224 640 operacji usunięcia zaćmy.

Od grudnia 2018 r. NHS zwiększył dostęp do lekarzy rodzinnych w weekendy i w godzinach wieczornych. Szacuje się, że dzięki temu będzie mogło odbyć się dodatkowo ok. 9 mln wizyt rocznie.

- Nasze przesłanie do pacjentów jest jasne: jeśli nie możesz przyjść na umówioną wizytę lub już jej nie potrzebujesz - poinformuj o tym przychodnię z wyprzedzeniem, aby ktoś inny mógł skorzystać z możliwości konsultacji lekarskiej - mówi dr Nikki Kanani, p/o dyrektora wydziału Primary Care w NHS England.

Źródło: PharmaTimes

PDF

Zobacz także