Nie takie żółtko straszne

Fot. Thinkstock / Getty Images
Fińscy naukowcy sugerują, że jedzenie produktów bogatych w cholesterol wcale nie przekłada się na większe ryzyko chorób serca.
Tomasz Kobosz 2016-02-19 13:25

Autorzy badania, którego wyniki opublikowało czasopismo „American Journal of Clinical Nutrition”, przeanalizowali dane dotyczące sposobu odżywiania się oraz zdrowia ponad 1000 mężczyzn w wieku 42-60 lat. Jedna trzecia z nich była nosicielami wariantu genu ApoE4-a, który powiązany jest ze wzrostem ryzyka zarówno schorzeń układu krążenia, jak i choroby Alzheimera.

Obserwacja trwała ok. 21 lat. W tym czasie u 230 mężczyzn rozwinęła się choroba wieńcowa. Średnie spożycie cholesterolu wśród uczestników badania wynosiło 2,8 g na tydzień, z czego około jednej czwartej pochodziła z jajek (oznacza to, że badani mężczyźni zjadali średnio 4 jajka tygodniowo).

W analizowanej grupie mężczyzn nie znaleziono żadnego związku pomiędzy ryzykiem zachorowania na serce a liczbą zjadanych jajek oraz łączną ilością wprowadzanego do organizmu z pożywieniem cholesterolu. Brak takiego związku dotyczył zarówno nosicieli wariantu genu ApoE4-a, jak i osób go pozbawionych. Brak wpływu podaży cholesterolu na ryzyko choroby serca wykazywano niezależnie od wieku, wykształcenia, BMI, obecności cukrzycy i nadciśnienia tętniczego badanych mężczyzn.

- Spożywanie w rozsądnych ilościach produktów bogatych w cholesterol wydaje się nie zwiększać zagrożenia chorobami serca nawet u osób obarczonych znanymi czynnikami ryzyka ich wystąpienia – konkluduje prof. Jyrki Viranen z University of Eastern Finland.

Źródło: Science World Report

PDF

Zobacz także