Nie zawsze wiemy jakie składniki są w suplementach diety

Iwona Schymalla

Opublikowano 31 sierpnia 2017, 09:19

Fot. Medexpress.TV
Iwona Schymalla

Opublikowano 31 sierpnia 2017, 09:19

Instytut Ochrony Zdrowia stworzył raport pt.: "Suplementy Diety. Pacjent, rynek, trendy, regulacje". Jakie są rekomendacje dotyczące nowych regulacji odnoszących się do rynku suplementów diety?

Rynek suplementów diety rośnie nieprzerwanie i jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi przemysłu w Polsce. To wynik dwóch tendencji - dobrej i takiej, która wymaga pewnej korekty. Po pierwsze Polacy zaczęli rozumieć, że trzeba dbać o zdrowie. Niestety, często traktują suplementy jako rodzaj panaceum zapominając, że przy okazji ważna jest też aktywność fizyczna, dieta jako taka i środowisko w jakim żyją. To wymaga korekty. Zaś świadomość dbania o zdrowie jest rzeczywiście czymś bezcennym. Rynek suplementów jest rynkiem ogromnym. Od 2007 roku zarejestrowano w Polsce około 30 tysięcy suplementów, gdy samych słów w języku polskim mamy 10 tysięcy. Same nazwy tych suplementów, to bogactwo. Nie wiemy, w większości przypadków, co jest w suplementach. Stąd inicjatywy oddolne producentów, środowisk skupiających ludzi zajmujących się zdrowiem, żeby stworzyć katalogi i doprowadzić do regulacji rynku. Stąd m.in. Suplindex, czyli próba zebrania w jednym miejscu wiedzy o suplementach i poddania producentów, jeśli będą chcieli, badaniom. Po prostu brakuje w Polsce wiedzy na temat suplementów. Ludzie, konsumenci czerpią wiedzę na ich temat wyłącznie z reklamy a to nie jest dobrze, bo to nigdy nie jest wystarczająca wiedza.

Dzięki tej inicjatywie będziemy wiedzieli, które z suplementów jaką mają wartość. To jeden z aspektów. Może też unikniemy, a to jest cecha każdego rynku, pewnych fałszerstw w tej dziedzinie?

Fałszerstwa, to jest jakiś margines, jakaś skrajność. Większym problemem pewnie są niesolidni producenci i mechanizmy samoregulujące pozwalające na ich eliminowanie. Producenci, którzy zechcą poddać się ocenie jakościowej np. poprzez badanie w Narodowym Instytucie Leków, będą mogli pokazać rynkowi i konsumentom, że rzeczywiście sprzedają produkt sprawdzony i zawierający to, co jest zadeklarowane na opakowaniu.

Raport: Suplementy Diety. Pacjent, rynek, trendy, regulacje.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

suplementy diety / raport suplementy diety / Suplindex / Witold Laskowski / Instytut Ochrony Zdrowia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31