Przegląd prasy: Niejasne kompetencje fizjoterapeutów

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
W przeglądzie prasy między innymi o sporze wokół zakresu kompetencji fizjoterapeutów, o wyroku sądowym w sprawie psa przewodnika oraz o milionach jakie zapłacą polskie szpitale.
Paweł Grzybowski 2017-08-02 07:00

Niejasne kompetencje fizjoterapeutów

W ministerstwie zdrowia odbędzie się spotkanie, na którym omawiane będą szczegółowe przepisy regulujące uprawnienia fizjoterapeutów. Jedną z propozycji jest, aby związane one były ściślej z wykształceniem. Przeciwni szerokim uprawnieniom fizjoterapeutów są lekarze.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

RPO kontra NIL

Ze statystyk wynika, że izba lekarska wyjątkowo rzadko sięga po ostateczny wymiar kary, jakim jest odebranie prawa do wykonywania zawodu. W całej historii istnienia samorządu zdarzyło się to zaledwie 11 razy. Naczelna Izba Lekarska broni zapisów w ustawie o izbach lekarskich zgodnie, z którymi kara ta nie ulega zatarciu. Rzecznik Praw Obywatelskich zauważa jednak, że zapis ten może być niezgodny z konstytucją.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wyrok w sprawie psa przewodnika

Ośrodek okulistyczny, który odmówił przyjęcia osoby niewidomej z powodu obecności psa przewodnika, naruszył prawo pacjenta do świadczenia zdrowotnego – orzekł sąd rejonowy w Krakowie. Proces był prowadzony na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, występującego w imieniu pacjentki.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Szpitale zapłacą miliony

W związku ze zwłoką Narodowego Funduszu Zdrowia w rozpisaniu konkursów dla placówek, które nie weszły do sieci, dyrektorzy wielu szpitali w Polsce spóźnią się z wręczaniem wypowiedzeń dla pracowników, którzy od października będą w ich placówkach nieopłacalni.

Źródło: Rzeczpospolita

Polski przełom w leczeniu raka

Prototyp tomografu ultradźwiękowego spółki Dramiński przeszedł już pierwsze testy i wzbudza wielkie nadzieje. Urządzenie ma łączyć w swoich funkcjonalnościach aparaty do MMG, USG i MRI. Ma wspomóc lekarzy w walce z nowotworem piersi.

Źródło: Puls Biznesu

Trump ogłosi opioidowy stan wyjątkowy?

Działająca przy Białym Domu komisja ds. uzależnień od substancji psychoaktywnych (the White House Commission on Combating Drug Addiction and the Opioid Crisis) zaapelowała do prezydenta Donalda Trumpa o ogłoszenie sytuacji kryzysowej w związku z problemem nadużywania przez Amerykanów leków opioidowych. Komisja, której przewodniczy gubernator stanu New Jersey, Chris Christie, zdefiniowała osiem konkretnych działań, które powinny zostać podjęte w związku z opioidowym kryzysem. Szczegółowy raport komisji ma zostać wydany w niedalekiej przyszłości.

Źródło: www.raps.org

Tabletka odchudzająca baz refundacji

Brytyjski instytut National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zdecydował o wydaniu negatywnej rekomendacji w sprawie refundowania w ramach NHS leku Mysimba (naltrexone/bupropion) jako terapii zwiększającej skuteczność diety niskokalorycznej i ćwiczeń fizycznych u osób walczących z nadmierną masą ciała. Zdaniem ekspertów NICE, krótkoterminowa skuteczność leku Mysimba nie budzi żadnych wątpliwości, jednak dane o jego działaniu na dłuższą metę nie są wystarczające do uzasadnienia efektywności kosztowej jego refundacji.

Źródło: www.pharmatimes.com

PDF

Zobacz także