Nieporozumienie na linii NRA BCC

Medexpress

Opublikowano 15 wrzesnia 2016, 08:20

Medexpress

Opublikowano 15 wrzesnia 2016, 08:20

Niedawno pisaliśmy, że Naczelna Rada Aptekarska z zadowoleniem przyjęła stanowisko BCC odnośnie utrzymania zakazu reklamy aptek.

- Podjęcie tej niezwykle dojrzałej decyzji jest wyrazem społecznej odpowiedzialności organizacji, która - reprezentując 2 tys. podmiotów biznesowych – bierze również pod uwagę interes społeczny oraz dobro polskiego pacjenta - ocenia NRA.

Business Centre Club trafnie diagnozuje niebezpieczeństwo związane z ewentualnym zniesieniem zakazu reklamy aptek. Oznaczałoby ono powrót programów lojalnościowych oraz licznych „promocji” cenowych leków, które w efekcie doprowadziłyby do jeszcze większej konsumpcji preparatów leczniczych wśród pacjentów.

Zniesienie zakazu reklamy aptek miałoby również negatywny wpływ na pozycję farmaceutów zatrudnionych w aptekach sieciowych. Wbrew swojej woli podlegaliby oni zdecydowanie większym naciskom ze strony menedżerów aptek, nastawionych głównie na maksymalizację celów sprzedażowych, osiąganych przy wparciu wysublimowanych narzędzi marketingowych.

Argumentacja przyjęta przez Business Centre Club jest zbieżna z postulatami Naczelnej Rady Aptekarskiej, która popiera utrzymanie zakazu reklamy aptek. Utrzymanie tej regulacji jest jednym z narzędzi pozwalających na ograniczenie agresywnej ekspansji sieci aptecznych, kosztem mniejszych podmiotów. W 2004 r. funkcjonowało 45 sieci aptecznych, obecnie jest ich już 390. Podmioty te łącznie opowiadają za 38 proc. sprzedaży ilościowo i ponad 60 proc. w ujęciu wartościowym. Ich udział w rynku stale rośnie.

Tymczasem BCC w związku z komunikatem NRA przysłało oświadczenie:

W związku z publikacjami, jakie pojawiły się w mediach 13 września br., informujemy, że dotychczasowe stanowisko Business Centre Club w sprawie zakazu reklamy aptek nie zmieniło się. Argumenty dlaczego jesteśmy przeciwni temu zakazowi znajdują się we wcześniej prezentowanych przez BCC dokumentach.

Źródło: BCC/ Naczelna Rada Aptekarska

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

BCC / NRA / apteki / zakaz reklamy aptek
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30