Nowe dane dotyczące działania nintedanibu w leczeniu samoistnego włóknienia płuc

Tomasz Kobosz

Opublikowano 09 marca 2016, 13:07

Fot. Thinkstock / Getty Images
Tomasz Kobosz

Opublikowano 09 marca 2016, 13:07

Analiza dostarcza dalszych dowodów na to, że nintedanib obniża ryzyko zaostrzenia choroby (tzw. ostrego zaostrzenia) o 47 proc. u osób z samoistnym włóknieniem płuc. Co to oznacza w praktyce?

Samoistne włóknienie płuc jest przewlekłą, postępującą, ciężko okaleczającą i ostatecznie prowadzącą do zgonu chorobą płuc, której możliwości leczenia są ograniczone. Choruje na nią 14–43 na 100 tys. osób na świecie.

IPF charakteryzuje się postępującym bliznowaceniem tkanki płucnej i utratą czynności płuc w czasie. Z czasem, wraz z grubieniem i sztywnieniem tkanki w procesie włóknienia, płuca tracą zdolność do wchłaniania i transportowania tlenu do układu krążenia. Prowadzi to do duszności, suchego kaszlu i trudności przy wykonywaniu codziennych czynności.

Wszyscy pacjenci z IPF są zagrożeni wystąpieniem zaostrzenia IPF. Zdarzenie takie, definiowane jako gwałtowne pogorszenie objawów w ciągu kilku dni lub tygodni, może mieć miejsce w każdym momencie w przebiegu choroby, nawet jako jej pierwszy objaw. Zaostrzenie jest głównym powodem hospitalizacji osób z IPF. Niestety, około połowy chorych hospitalizowanych z powodu „ostrego zaostrzenia” IPF umiera w trakcie pobytu w szpitalu. hospitalizacji.

- Zmniejszenie ryzyka zaostrzenia jest ważnym celem terapii idiopatycznego włóknienia płuc z powodu jego nieprzewidywalności i niszczącego wpływu na przebieg choroby. Nagłe zaostrzenia często prowadzą do śmierci w ciągu kilku miesięcy - tłumaczy prof. Luca Richeldi, z Katedry Medycyny Układu Oddechowego Uniwersytetu Southhampton w Wielkiej Brytanii. - Takie analizy zwiększają pulę dowodów na to, że osoby z IPF żyją dłużej dzięki temu, że ostatnio zarejestrowane leki mają wpływ na przebieg choroby.

W trakcie trwających ponad rok badań nintedanib wykazał również pozytywny trend we wszystkich punktach końcowych związanych z przeżyciem:

  • w porównaniu z placebo, pacjenci przyjmujący lek wykazywali zmniejszenie o 30 proc. ryzyka zgonu z dowolnej przyczyny;
  • pacjenci przyjmujący nintedanib wykazywali także o 43 proc. mniejsze ryzyko zgonu w trakcie leczenia;
  • obserwowano także zmniejszone o 38 proc. ryzyko śmierci z powodu zaostrzenia lub innej przyczyny oddechowej w porównaniu z placebo.

Analiza potwierdzała także, że nintedanib spowalnia postęp choroby o około 50 proc., co zmierzono przy użyciu rocznego odsetka spadku natężonej pojemności życiowej (FVC). Całkowity dostosowany roczny odsetek spadku nasilonej pojemności życiowej (FVC) wynosił -112,4 ml/rok przy użyciu nintedanibu i -223,3 ml/rok przy użyciu placebo (różnica: 110,9 ml/rok).

Źródło: materiały prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

choroby płuc

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31