Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowe dane dotyczące działania nintedanibu w leczeniu samoistnego włóknienia płuc

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 9 marca 2016 13:07

Nowe dane dotyczące działania nintedanibu w leczeniu samoistnego włóknienia płuc - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Czasopismo „Respiratory Medicine” opublikowało zbiorczą analizę danych z badań TOMORROW i INPULSIS. Jej wyniki mogą być istotne dla lekarzy mających pod opieką chorych na samoistne włóknienie płuc (IPF).

Analiza dostarcza dalszych dowodów na to, że nintedanib obniża ryzyko zaostrzenia choroby (tzw. ostrego zaostrzenia) o 47 proc. u osób z samoistnym włóknieniem płuc. Co to oznacza w praktyce?

Samoistne włóknienie płuc jest przewlekłą, postępującą, ciężko okaleczającą i ostatecznie prowadzącą do zgonu chorobą płuc, której możliwości leczenia są ograniczone. Choruje na nią 14–43 na 100 tys. osób na świecie. 

IPF charakteryzuje się postępującym bliznowaceniem tkanki płucnej i utratą czynności płuc w czasie. Z czasem, wraz z grubieniem i sztywnieniem tkanki w procesie włóknienia, płuca tracą zdolność do wchłaniania i transportowania tlenu do układu krążenia. Prowadzi to do duszności, suchego kaszlu i trudności przy wykonywaniu codziennych czynności. 

Wszyscy pacjenci z IPF są zagrożeni wystąpieniem zaostrzenia IPF. Zdarzenie takie, definiowane jako gwałtowne pogorszenie objawów w ciągu kilku dni lub tygodni, może mieć miejsce w każdym momencie w przebiegu choroby, nawet jako jej pierwszy objaw. Zaostrzenie jest głównym powodem hospitalizacji osób z IPF. Niestety, około połowy chorych hospitalizowanych z powodu „ostrego zaostrzenia” IPF umiera w trakcie pobytu w szpitalu. hospitalizacji. 

- Zmniejszenie ryzyka zaostrzenia jest ważnym celem terapii idiopatycznego włóknienia płuc z powodu jego nieprzewidywalności i niszczącego wpływu na przebieg choroby. Nagłe zaostrzenia często prowadzą do śmierci w ciągu kilku miesięcy - tłumaczy prof. Luca Richeldi, z Katedry Medycyny Układu Oddechowego Uniwersytetu Southhampton w Wielkiej Brytanii. -  Takie analizy zwiększają pulę dowodów na to, że osoby z IPF żyją dłużej dzięki temu, że ostatnio zarejestrowane leki mają wpływ na przebieg choroby.

W trakcie trwających ponad rok badań nintedanib wykazał również pozytywny trend we wszystkich punktach końcowych związanych z przeżyciem:

  • w porównaniu z placebo, pacjenci przyjmujący lek wykazywali zmniejszenie o 30 proc. ryzyka zgonu z dowolnej przyczyny;
  • pacjenci przyjmujący nintedanib wykazywali także o 43 proc. mniejsze ryzyko zgonu w trakcie leczenia; 
  • obserwowano także zmniejszone o 38 proc. ryzyko śmierci z powodu zaostrzenia lub innej przyczyny oddechowej w porównaniu z placebo. 

Analiza potwierdzała także, że nintedanib spowalnia postęp choroby o około 50 proc., co zmierzono przy użyciu rocznego odsetka spadku natężonej pojemności życiowej (FVC). Całkowity dostosowany roczny odsetek spadku nasilonej pojemności życiowej (FVC) wynosił -112,4 ml/rok przy użyciu nintedanibu  i -223,3 ml/rok przy użyciu placebo (różnica: 110,9 ml/rok).

Źródło: materiały prasowe

 

Podobne artykuły

gruzlica-ThinkstockPhotos-496481182
24 marca 2023
Zrzut-ekranu-2022-11-16-o-122327
16 listopada 2022
iStock-1201546063
Deklaracja Karpacka

Przygotujmy się na choroby płuc, którym można zapobiec

19 października 2022
iStock-1201645724

Polska Zdrowo Oddycha

7 grudnia 2021
iStock-9855181221
6 sierpnia 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.