Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowe taryfy w kardiologii interwencyjnej

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 12 maja 2016 10:32

Nowe taryfy w kardiologii interwencyjnej - Obrazek nagłówka
Fot. Jacek Sielski
Czy kardiolodzy dostaną mniej pieniędzy na leczenie zawałów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada.

Specjaliści obawiają się, że Ministerstwo chce przeznaczyć mniej pieniędzy na kardiologię interwencyjną. Resort odpowiada, że lekarze nie chcieli wcześniej uczestniczyć w pracach nad nową taryfikacją.

"W ostatnich dniach do prezesa AOTMiT wpływały opinie przedstawicieli środowisk uniwersyteckich, prezesów stowarzyszeń naukowych, konsultantów regionalnych i krajowych oraz dyrektorów szpitali, wyrażających zaniepokojenie skalą proponowanych zmian. Na wcześniejszym etapie prac wielu z nich nie podjęło jednak współpracy z AOTMiT i nie przekazało danych dotyczących kosztów realizowanych świadczeń. W korespondencji kierowanej obecnie w tej sprawie brak jest rzeczowego odniesienia się do faktów, wyliczeń, czy też metodologii liczenia kosztów. Dominuje w niej nieudokumentowane przekonanie, że propozycja nowych taryf jest powierzchowna i oparta na niedoskonałych danych – tymczasem dane te przekazali sami świadczeniodawcy. Analizę przeprowadzono na podstawie dokumentu, który rzetelnie, wyczerpująco i przejrzyście opisywał  zasady i sposób jej przeprowadzania" - informuje w komunikacje Ministerstwo Zdrowia.

Jak możemy przeczytać ceny zostaną uśrednione:

"Wbrew zarzutom środowiska kardiologów wycena poszczególnych grup uwzględnia nie najniższe, ale średnie ceny zalecanych przez wytyczne postępowania klinicznego stentów DES, uzyskane bezpośrednio od ich dystrybutorów. Są one zatem wyższe od cen uzyskiwanych przez świadczeniodawców w ramach postępowań przetargowych. Ponadto od czasu ustalenia ostatniej wyceny świadczeń w kardiologii nastąpił znaczący spadek cen wyrobów medycznych, pozwalający na zakup wyrobów nowszej generacji za tę samą kwotę.

Obecnie trwają prace legislacyjne nad objęciem kosztochłonnych wyrobów medycznych finansowaniem w ramach wykazu refundowanych wyrobów medycznych. Podobnie jak w przypadku leków, wybrane grupy wyrobów medycznych będą podlegały ocenie HTA i procesowi ustalenia ceny urzędowej oraz limitu finansowania w ramach grupy limitowej. W konsekwencji taryfy świadczeń zostaną pomniejszone (najprawdopodobniej jeszcze przed wejściem w życie nowych taryf) o koszt wyrobu medycznego, który będzie odrębnie finansowany. Przygotowywane rozwiązanie zagwarantuje, że wszyscy pacjenci będą mieli zapewnione wysokiej jakości wyroby medyczne o udowodnionej skuteczności oraz najlepszym stosunku ceny do jakości. Stenty stosowane w ramach świadczeń kardiologicznych zostaną objęte tą procedurą" - informuje resort.

Ministerstwo przekonuje jednocześnie, że wycena świadczeń musi być dostosowana do ich do rzeczywistych kosztów.

"W systemie opieki zdrowotnej jest znacznie więcej świadczeń niedoszacowanych niż tych o korzystnej wycenie w stosunku do kosztów realizacji, a środki przeznaczane na ich finansowanie są ograniczone. Fundusze potrzebne na podwyższenie taryf niedoszacowanych świadczeń mogą pochodzić wyłącznie z przesunięć w ramach ograniczonego budżetu, a więc z puli uzyskanej w wyniku weryfikacji taryf świadczeń, których koszty są niższe niż obowiązujące stawki, a których wysoka wycena nie była od wielu lat weryfikowana.

Propozycje taryf są obecnie przedmiotem dalszych konsultacji prowadzonych w celu wypracowania optymalnego modelu finansowania opieki kardiologicznej, w tym w szczególności obejmującej świadczenia z zakresu kardiologii inwazyjnej. Dodatkowo AOTMiT umożliwia świadczeniodawcom przygotowanie i przekazanie własnych danych kosztowych jeszcze przed konsultacjami z Radą Taryfikacji" - informuje w komunikacje resort zdrowia.

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także