Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowe zasady wyboru szefów placówek

MedExpress Team

Aleksandra Kurowska

Opublikowano 31 sierpnia 2016 00:11

Nowe zasady wyboru szefów placówek - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Konkurs na kierownika placówki medycznej będzie można ogłosić nawet wtedy, gdy jeszcze ktoś sprawuje swoją funkcję. Procedury mają przebiegać o wiele szybciej. Ale ma to też swoje wady – organy tworzące tracą możliwość powoływania zastępców dyrektorów, np. w szpitalach.

Jakie zmiany dla 1858 placówek przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, który skierowano do konsultacji w drugiej połowie sierpnia (potrwają one do 5 września)?

Dla kogo konkursy?

Konkurs przeprowadza się obowiązkowo na stanowiska: kierownika placówki; zastępcy kierownika; w przypadku, gdy kierownik nie jest lekarzem; ordynatora; naczelnej pielęgniarki lub przełożonej pielęgniarek; pielęgniarki oddziałowej. Kandydatów ocenia komisja. Ale zgodnie z projektem rozporządzenia zmienić ma się jej skład w przypadku, gdy wybierany będzie zastępca kierownika. Wtedy zamiast od trzech do sześciu przedstawicieli podmiotu tworzącego, wchodzić w skład komisji ma tylko jeden oraz od trzech do sześciu przedstawicieli kierownika podmiotu leczniczego, chyba że o stanowisko zastępcy kierownika ubiega się kierownik podmiotu lub jego zastępca – wówczas w skład komisji wchodzi od trzech do sześciu przedstawicieli podmiotu tworzącego. Ma być też mniej biurokracji. Przewiduje się m.in. zwolnienie przewodniczącego komisji w konkursie na stanowisko kierownika z obowiązku przekazywania samorządowi przyjętego regulaminu konkursu oraz projektu ogłoszenia o konkursie. A przy wyborze wiceszefa placówki przyjęty regulamin konkursu oraz projekt ogłoszenia o konkursie ma być również przekazywany kierownikowi podmiotu leczniczego – jako właściwemu podmiotowi.

Szybsze postępowanie

– Jedną z najważniejszych zmian jest skrócenie terminów postępowania konkursowego. Zgodnie z nowelizacją, termin na powołanie komisji konkursowej musi być wyznaczony nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia zwolnienia stanowiska objętego konkursem – mówi Sławomir Molęda, partner kancelarii KONDRAT i Partnerzy. I dodaje, że jest to termin maksymalny. Przy tym możliwe będzie wszczęcie procedury konkursowej jeszcze przed dniem zwolnienia danego stanowiska, jeżeli kierownik dysponuje informacją, że powstanie wakat na danym stanowisku oraz kiedy to nastąpi. Zgodnie z nowymi przepisami skrócony ma zostać również termin dla związków zawodowych do wyboru przedstawiciela do komisji konkursowej (wyniesie do 7 dni) oraz powiadomienia członków komisji o planowanym posiedzeniu (informacja ta ma być przekazana minimum 7 dni przed posiedzeniem).

– Pozytywnie należy ocenić projektowane zmiany wprowadzające obowiązek, aby wśród przedstawicieli kierownika podmiotu leczniczego oraz podmiotu tworzącego, w komisji znalazł się przynajmniej jeden lekarz. Projektowane jest również wprowadzenie obostrzenia, aby w skład przedstawicieli kierownika podmiotu leczniczego oraz podmiotu tworzącego wchodziły osoby z wyższym wykształceniem – zwraca uwagę S. Molęda.

Ogłoszenia w BIP-ie wojewody

Zmienić mają się też zasady informowania o konkursach. Mają być publikowane wyłącznie w postaci elektronicznej na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej właściwego wojewody oraz na stronie internetowej BIP podmiotu tworzącego. Obecnie trzeba je też zamieszczać w ogólnodostępnej prasie. – Pozwoli to ograniczyć zbędne czynności, np. w urzędzie gminy oraz wydatki na publikacje, a ponadto w dobie informatyzacji znacznie usprawni przepływ informacji o konkursie – uważa Natalia Dyda, aplikant radcowski w KONDRAT i Partnerzy. Kolejne uproszczenia to m.in. zniesienie składania zaświadczenia o niekaralności – będą obowiązywać po zmianach tylko kierownika. Ale wprowadzony zostanie obowiązek przedłożenia oświadczenia o braku prawomocnie orzeczonego zakazu wykonywania zawodu, zawieszenia prawa wykonywania zawodu, ograniczenia prawa wykonywania zawodu lub zakazu zajmowania określonego stanowiska.

I, co jest tu kluczowe, przyszli szefowie placówek i ich zastępcy obowiązkowo będą musieli mieć wyższe wykształcenie. – Podmiotami leczniczymi powinni zarządzać odpowiednio przygotowani menedżerowie ochrony zdrowia, nie zaś osoby wybierane według politycznego klucza – chwali to rozwiązanie mecenas S. Molęda.

Samorządy niezbyt szczęśliwe

Choć wyjęcie kwestii wyboru zastępcy czy zastępców kierownika z gestii organu założycielskiego ma uprościć i przyspieszyć procedury, to nie wszyscy są z tego zadowoleni. Zasada ta została już wpisana w tegorocznej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. A rozporządzenie dodatkowo zmniejsza rolę właściciela w komisji konkursowej. Część samorządowców uważa, że to odebranie im władzy. Teraz np. szef gminnego SPZOZ, choć sam nadal będzie odpowiadał przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem, to de facto współpracowników dobierze sobie sam – bo na wszystkie stanowiska poza swoim konkursy ogłosi samodzielnie. Tymczasem w tej samej ustawie o działalności leczniczej przerzuca się na samorządowców większą odpowiedzialność za placówkę i jej ewentualne zadłużenie.  Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, ale do toczących się już postępowań nowe zasady nie będą mieć zastosowania.  


Kogo dotyczą zmiany? Organów założycielskich i podległych im podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami, którymi są: samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SPZOZ-y) oraz jednostki budżetowe, w tym również państwowe jednostki budżetowe tworzone i nadzorowane przez ministra obrony narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra sprawiedliwości lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, mające w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także