Mikołaj Sinica: Nowelizacja art. 155 kodeksu karnego wprowadzi wiele złego do jakości medycyny

Thinkstock/GettyImages
Medexpress 2019-06-07 14:06

W maju Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym. Jedna z nich przewiduje wyższe kary więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Z artykułu 155 bardzo często odpowiadają lekarze, których prokuratura oskarża o błąd medyczny, którego skutkiem jest zgon pacjenta.

Sejm postanowił podwyższyć kary za taki występek. W tej chwili jest on zagrożony karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Nowelizacja przewiduje kary od roku do 10 lat więzienia, ale jeśli nieumyślne spowodowanie śmierci dotyczy więcej niż jednej osoby, minimalny wymiar kary to dwa lata, a maksymalny – 15 lat.

O opinię w tej sprawie zapytaliśmy Mikołaja Sinicę, wiceprzewodniczącego Porozumienia Rezydentów. - Nowelizacja art. 155 kodeksu karnego wprowadzi wiele złego do jakości medycyny. Zamiast systemu kar promującego kontrolę nad błędami, ich naprawianie i ciągłą pracę nad jakością systemu ( vide systemy „no-fault"), będziemy mieli świadomość, że każde działanie dla dobra pacjenta wykraczające poza wytyczne, będzie mogło skutkować bezwględnym więzieniem. Nie tak powinno działać państwo promujące ochronę zdrowia. To kolejny krok w kierunku medycyny defensywnej, wycofanej, skupionej na biurokracji i strachu przed prokuratorem, zamiast na kompleksowym leczeniu i dobru pacjenta. Nie wyobrażam sobie wprowadzenia tego przepisu w takiej formie - skomentował Mikołaj Sinica.

PDF

Zobacz także