Nowy Jork: Najwięcej odry od ponad 20 lat

Fot. Getty Images/iStockphoto
W 2000 r. odrę uznano w Stanach Zjednoczonych za wyeradykowaną. Choroba powróciła jednak z impetem. Tylko w stanie Nowy Jork zarejestrowano w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ok. 170 przypadków.
Tomasz Kobosz 2019-01-09 11:14

Stanowe służy sanitarne najwięcej zachorowań na odrę odnotowały w sąsiadującym z metropolią nowojorską hrabstwie Rockland County (105) oraz w społeczności Żydów ortodoksyjnych na Brooklynie (55).

Według urzędników New York State Department of Health obecne ogniska zachorowań na odrę są największe od lat 90. ubiegłego wieku. Ponad 80 proc. osób, które zachorowały w ostatnich miesiącach nie było szczepionych, a większość pozostałych – nie otrzymało dwóch zalecanych dawek, a tylko jedną.

Ponad 20 nowojorskich szkół i przedszkoli zostało czasowo zamkniętych z powodu zbyt małego odsetka zaszczepionych wśród uczęszczających tam dzieci. Władze sanitarne rozprowadziły ponad 40 tys. ulotek z informacjami o chorobie i o możliwości zaszczepienia się. W ciągu ostatnich trzech miesięcy ze szczepień przeciwko odrze skorzystało ok. 13 tys. mieszkańców – w większości przypadków szczepiono dzieci – podaje NBC News.

W całych Stanach Zjednoczonych od sierpnia do grudnia 2018 r. odnotowano 292 potwierdzonych przypadków odry. Choroba pojawiła się w 26 stanach oraz w Dystrykcie Kolumbii.

Źródło: NBC News / OutbreakNewsToday

PDF

Zobacz także