Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia - po szczepienia do apteki?

MedExpress Team

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 17 lipca 2018 12:27

Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia - po szczepienia do apteki? - Obrazek nagłówka
W aptece cię zaszczepią, ale sprzedaży prezerwatywy mogą odmówić.

Ministerstwo Zdrowia wciąż zaskakuje nas pomysłami.

To dobrze, że mamy kreatywnych ludzi w resorcie. Jednak od urzędników oczekujemy przede wszystkim tworzenia i przestrzegania obowiązującego prawa. Najlepiej, by prawo tworzyli fachowcy po konsultacji ze specjalistami - praktykami w danej dziedzinie.

Zaskoczył nas minister Marcin Czech, który chce skrócić kolejki do lekarzy (to dobrze), dając bardzo szerokie uprawnienia farmaceutom.

- Nie mam wątpliwości, że takie uprawnienie (do szczepień) farmaceuci powinni otrzymać. Oczywiście musimy ich najpierw przeszkolić. Trzeba umieć przeprowadzić wywiad, mieć pewność, że pacjent nie jest na nic uczulony, a także udzielić mu, w razie potrzeby, pierwszej pomocy. Zanim wprowadzimy ten pomysł, na pewno ich dobrze przygotujemy - zapewnia minister.

Przypomnę, że wiceminister Czech jest podsekretarzem stanu, absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Posiada 2 specjalizacje: w zakresie epidemiologii oraz zdrowia publicznego.

- W Polsce aptekę mamy prawie za każdym rogiem i w żadnej z nich nie trzeba stać w długiej kolejce. Przed drzwiami gabinetów lekarskich kolejki zaś są coraz dłuższe, bo brakuje lekarzy. Dlaczego więc w niektórych obowiązkach nie mieliby ich wyręczyć farmaceuci, których w Polsce jest pod dostatkiem?

Szczepienia, nawet jeśli są to szczepienia na grypę, a chyba tylko te miał na myśli minister, muszą być poprzedzone badaniem lekarskim.

Przypominamy przeciwwskazania:

  • uczulenie na białko jaja kurzego,
  • nadwrażliwość na tiomersal,
  • reakcje uczuleniowe po wcześniejszym szczepieniu,
  • szczepionka może zawierać resztkowe ilości gentamycyny, polimyksyny i neomycyny; również nadwrażliwość na te antybiotyki jest przeciwwskazaniem do jej stosowania,
  • ostra choroba zakaźna przebiegająca z wysoką gorączką,
  • przebyty zespół Guillain-Barré,
  • nadwrażliwość na formaldehyd,
  • wiek poniżej 6 miesięcy,
  • zaostrzenie choroby przewlekłej

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło pomysł Ministerstwa podsumował krótko: "nie ma akceptacji środowiska lekarskiego".

Badanie przed szczepieniem musi być poprzedzone wnikliwym wywiadem.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe chce dodać, że nie ma naszej zgody na wykonywanie szczepienia w aptekach.

By móc podawać leki, uzyskać uprawnienia do podawania leków drogą domięśniową, podskórną, czy inną w Polsce, trzeba ukończyć studia o konkretnym profilu. Są to studia pielęgniarskie. Pokrewny zawód, położna, może szczepić wyłącznie dzieci do 6 tygodnia życia oraz kobiety.

Oprócz nauki na poziomie akademickim, konieczne jest odbycie kursu specjalistycznego z wykonywania szczepień ochronnych.

Szczepienie jest zabiegiem. Wiąże się z przerwaniem ciągłości tkanek. Farmaceuta nie ma uprawnień do jego przeprowadzania. Chyba, że ukończy również kierunek pielęgniarski i odbędzie specjalistyczny kurs szczepień. Jednak to nie wszystko.

By pomieszczenie odpowiadało odpowiednim warunkom sanitarno-epidemiologicznym, musi spełniać rygorystyczne normy, określone w prawie budowlanym i wymogach Wojewódzkiego Oddziału Sanitarno–Epidemiologicznego. Stacja SANEPID po kontroli jednostki, która chce zarejestrować punkt szczepień, wydaje odpowiednią zgodę.

Najważniejsze, punkt szczepień musi być na terenie przychodni czy innej placówki medycznej zarejestrowanej w Urzędzie Miejskim lub innym urzędzie terytorialnym jako ZOZ lub NZOZ.

Wiceminister powinien o tym wiedzieć. Jest lekarzem. Ba, jest specjalistą w zakresie zdrowia publicznego i epidemiologii. (!!!)

Czy mamy rozumieć, że szczepienie bez wymaganych dokumentów, w warunkach dalekich od europejskich norm będzie możliwe?

Czy Polska zmierza z Opieką Zdrowotną w stronę trzeciego świata?

Zwracamy się z prośbą do Ministerstwa Zdrowia o dokładne zweryfikowanie pomysłów przed ich upublicznieniem.

Uprawnienia zawodowe w Ochronie Zdrowia wynikają z konkretnych ustaw.

  • Ustawa o zawodach lekarza i dentysty ( Dz.U. nr 136. 2008 )
  • Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U.2018.0.123)
  • Podstawowe zasady wykonywania szczepień ochronnych ( opr. Hanna Czajka - Podręcznik dla studentów medycyny, pielęgniarek i lekarzy. Medycyna Praktyczna, Kraków 2010)
  • Podstawowe-zasady-wykonywania-szczepien-ochronnych
  • Ogólne zasady przeprowadzania i organizacji szczepień
(na podst. Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 października 2017 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2018. Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia, poz. 108)

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Leszek Borkowski
13 listopada 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Incydent studencki

30 października 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
11 lipca 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Jan Paweł II

13 marca 2023