Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

O zakażeniu wirusem HIV mogą decydować bakterie

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 12 stycznia 2017 16:09

O zakażeniu wirusem HIV mogą decydować bakterie - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Podatność kobiety na zakażenie wirusem HIV poprzez stosunek płciowy zależy od kilku gatunków bytujących w pochwie bakterii – sugerują naukowcy z Harvard Medical School.

Liczba osób zakażonych wirusem HIV na świecie zbliża się do 37 milionów. Patogen przenosi się najczęściej poprzez kontakt z krwią, spermą, preejakulatem lub wydzielinami odbytu i pochwy osoby zakażonej.

Dr Christina Gosmann, główna autorka badania, które opublikowało czasopismo „Immunity”, punktem wyjścia było postrzeżenie, że kobiety [w Afryce] są ośmiokrotnie bardziej niż mężczyźni narażone na zakażenie się wirusem HIV poprzez kontakt seksualny. Naukowcy postanowili dowiedzieć się, jakie czynniki obecnie w żeńskich narządach płciowych są za to odpowiedzialne.

Już wcześniejsze badania sugerowały, że istotną rolę może tu odgrywać flora bakteryjna pochwy. W szczególności – niska liczebność bakterii Lactobacillus może się wiązać ze wzrostem ryzyka zakażenia wirusem HIV.

W badaniu wzięło udział 236 zdrowych (w momencie rekrutacji) mieszkanek RPA w wieku 18–32 lat. Wszystkim pobrano wymazy z pochwy i przeanalizowano pod kątem składu flory bakteryjnej.

Rok później kobiety poddano testom w kierunku HIV. Wynik dodatni uzyskano w przypadku 31 osób. Okazało się, że ryzyko zakażenia się było czterokrotnie wyższe u pań, u których na początku badania stwierdzono duży udział wywołujących stany zapalne bakterii takich jak Prevotella i Sneathia oraz niską liczebność Lactobacillus. U kobiety tych stwierdzano także dużą liczbę komórek CD4, które są głównym celem wirusa HIV.

Nie było to jednak wystarczającym dowodem na przyczynowo-skutkowy związek pomiędzy obecnością bakterii Prevotella i Sneathia a wzrostem podatności na zakażenie HIV. W kolejnym etapie bakterie te wprowadzono do dróg rodnych zdrowych myszy. Okazało się, że spowodowało to znacząc wzrost liczby limfocytów CD4 w śluzie, co potwierdziło hipotezę uczonych.

Autorzy nie wyjaśnili jednak, co było pierwotną przyczyną różnic w składzie flory bakteryjnej uczestniczek badania. Nie znaleziono żadnych czynników środowiskowych czy behawioralnych, które mogłoby za to odpowiadać. Najbardziej prawdopodobne wydają się odmienności genetyczne. Pełne wyjaśnienie tej kwestii wymaga przeprowadzenia dalszych badań.

Źródła: Immunity / MNT

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także