Małgorzata Sawicka:

Obawiamy się, że wprowadzenie norm zatrudnienia wymusi likwidację łóżek w szpitalach

Medexpress

Opublikowano 31 pazdziernika 2018, 14:22

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 31 pazdziernika 2018, 14:22

Martyna Chmielewska: W piątek pielęgniarki zakończyły strajk głodowy w Sanoku. Podpisały porozumienie z dyrekcją szpitala. Co udało się ustalić?

Małgorzata Sawicka: Pielęgniarki podpisały porozumienie z dyrekcją szpitala w Sanoku. Zakończyły tym samym głodówkę. Zrealizowane zostały postulaty sporu zbiorowego, przy satysfakcjonujących ustępstwach z obu stron.

M.Ch.: Kiedy pielęgniarki otrzymają podwyżki?

M.S.: Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych nastąpi z dniem 1 listopada. Wówczas otrzymamy pierwszą transzę. Drugą transzę otrzymamy w czerwcu 2019 roku. Protest polegał na głodówce przy jednoczesnym wykonywaniu obowiązków zgodnie z harmonogramem ustalonym przez pracodawcę.

M.Ch.: Czy pacjenci podczas strajku głodowego mieli zapewnioną właściwą opiekę?

M.S.: Szpital w Sanoku, od 24 października, w związku ze zmniejszaniem się liczby pielęgniarek, których stan zdrowia pogorszył się w wyniku głodowania, nie przyjmował pacjentów w trybie planowym. Pacjenci przyjmowani w trybie ostrym mieli zapewnioną właściwą opiekę. Dodam, że aktualnie czekamy na wprowadzenie norm zatrudnienia od stycznia 2019 r. Obawiamy się, że wymusi to konieczność likwidacji łóżek, co spowodowane jest brakiem pielęgniarek. Starzejąca się grupa zawodowa niestety nie jest wspomagana młodą kadrą i za kilka lat dotknie nas poważny kryzys na rynku usług pielęgniarskich. Obawiam się, że stosowanie krótkotrwałych rozwiązań protezowych bez głębszej analizy i pilnych rozwiązań długookresowych zagrozi bezpieczeństwu pacjentów. Chciałabym przy tym zwrócić uwagę na to, że mieszkamy w regionie o bardzo dużej migracji młodych osób i dużej populacji osób starszych wymagających dobrze zorganizowanej opieki pielęgniarskiej.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pielęgniarka / Małgorzata Sawicka
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31