Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Obiecująca metoda walki z niebezpiecznym wirusem MERS-CoV

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 stycznia 2018 13:06

Obiecująca metoda walki z niebezpiecznym wirusem MERS-CoV - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Naukowcy ze Sioux Falls w Dakocie Południowej testują eksperymentalną terapię bliskowschodniego zespołu niewydolności oddechowej – MERS. Lek powstał dzięki genetycznie zmodyfikowanym cielętom.

Zakończyła się I faza badań klinicznych terapii SAB-301, czyli etap, w którym na zdrowych ochotnikach ocenia się bezpieczeństwo podawania eksperymentalnego leku (wcześniej badany był on na myszach).

W próbie przeprowadzonej pod nadzorem National Institutes of Health wzięło udział 38 osób. Testowaną substancję otrzymało 28, a pozostałym podano placebo. Badani otrzymywali lek co dwa tygodnie przez okres trzech miesięcy. Stosowano 6 różnych dawek.

Działania niepożądane były łagodne (bóle głowy, objawy przypominające przeziębienie) i występowały z podobną częstością i nasileniem w obu grupach.

SAB-301zawiera przeciwciała przeciwko wirusowi MERS-CoV. DNA transgenicznych cieląt zostało tak zmodyfikowane, aby zwierzęta wytwarzały przeciwciała ludzie, a nie krowie, po wstrzyknięciu do ich organizmów dezaktywowanego wirusa.

Naukowcy są zdania, że w taki sam sposób będą w stanie już w najbliższej przyszłości wytwarzać ludzkie przeciwciała skierowane przeciwko wielu innym groźnym patogenom , a przy tym w tempie i w ilościach znacznie większych, niż jest to obecnie możliwe.

Pierwsze przypadki zachorowań na MERS odnotowano w Arabii Saudyjskiej w 2012 roku. Od tego czasu wirus pojawiał się w 27 krajach. Zachorowało łącznie ponad 2000 osób, z których ok. 740 zmarło (śmiertelność sięga 35 proc.!). Pomimo 5 lat intensywnych badań, wciąż nie udało się opracować szczepionki o zadowalającej skuteczności.

Źródło: Drovers.com

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także