Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Oburzeni fizjoterapeuci do premiera i ministra zdrowia: proszę nie mylić nas z kosmetyczkami, fryzjerami i salonami masażu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 kwietnia 2020 10:03

Oburzeni fizjoterapeuci do premiera i ministra zdrowia: proszę nie mylić nas z kosmetyczkami, fryzjerami i salonami masażu - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

Prezydium KRF zarekomendowało wznowienie fizjoterapii. W tej sprawie skierowano pismo do premiera i ministra zdrowia, którzy 16 kwietnia przedstawili plan łagodzenia obostrzeń w kilku etapach. Zapowiedzieli wtedy, że raczej nieprędko złagodzone zostaną przepisy w rzemiośle, usługach i rehabilitacji czy piercingu.

Te ostatnie słowa szczególnie zabolały fizjoterapeutów. Już w pierwszych słowach listu przypominają rządzącym, że fizjoterapeuci są przedstawicielami samodzielnego zawodu medycznego.

"Proszę nas nie mylić z usługami relaksacyjnymi (masaż) czy upiększającymi (fryzjerzy, kosmetyczki). Zadaniem fizjoterapii jest leczenie, dlatego na całym świecie jest ona uznawana za istotny element leczenia. Apelujemy o niedyskredytowanie tego zawodu medycznego przez traktowanie go na równi z piercingiem, kosmetyką czy fryzjerstwem. Zawodami ważnymi, lecz nie ratującymi życia i zdrowia." - pisze w liście prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.

W kolejnej części prezes KRF wzywa do rezygnacji z zawartego w rozporządzeniu Rady Ministrów ograniczenia dotyczącego zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej:

"Wydłużający się okres epidemii powoduje olbrzymie problemy dla pacjentów, którzy cierpią na inne choroby niż COVID-19. Również ograniczenia w obszarze prowadzenia rehabilitacji negatywnie wpływają na zdrowie pacjentów. Warto wspomnieć, iż dla osób chorych długi okres bez ruchu czy brak właściwej aktywności może spowodować nieodwracalne, destrukcyjne zmiany. Zaniki mięśniowe, spadek wydolności ogólnej i mięśniowej, ogólne osłabienie, narażenie na wzrost powikłań zakrzepowo-zatorowych, zaburzenia psychoruchowe to tylko niewielka część negatywnych skutków zaprzestania fizjoterapii. Najgroźniejsze są one dla osób z chorobami przewlekłymi i starszych. Osoby z problemami neurologicznymi, kardiologicznymi czy pulmonologicznymi nie mogą czekać. Dla nich każdy dzień zwłoki powoduje poważny uszczerbek na zdrowiu lub jest zagrożeniem dla życia. Ważne jest także wsparcie osób po zabiegach planowych lub urazach, które nie mogą czekać na rehabilitację i należy im pomóc, w krótkim czasie od zdarzenia. Bez właściwej opieki fizjoterapeutycznej tym osobom grozi poważne pogorszenie stanu zdrowia. fizjoterapeutów do intensyfikacji aktywności zawodowej i pracy z każdym pacjentem, u którego podejrzewają, iż brak rehabilitacji spowoduje poważne pogorszenie zdrowia. Wzywamy do rezygnacji z zawartego w rozporządzeniu Rady Ministrów ograniczenia dotyczącego zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej. W praktyce ułatwi to funkcjonowanie podmiotów leczniczych i praktyk zawodowych udzielających świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej, ograniczy absurdalne kontrole ze strony policji, która nie ma żadnych możliwości oceny czy pacjent potrzebuje interwencji fizjoterapeuty, czy też nie. Bezpieczeństwo i higiena jest w nich zdecydowanie wyższa niż w placówkach handlowych czy oferujących usługi pielęgnacyjne. My zawsze odpowiadamy na apele rządu. Już ponad 200 fizjoterapeutów dobrowolnie odpowiedziało na apel MZ i zgłosiło się do wsparcia walki z COVOD-19. Oczekujemy konstruktywnej współpracy i uwzględniania rekomendacji profesjonalistów i ekspertów, w tym KIF."

Źródło: KIF

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także