Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ochrona zdrowia psychicznego z podpisem prezydenta

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 grudnia 2017 09:36

Ochrona zdrowia psychicznego z podpisem prezydenta - Obrazek nagłówka
Kancelaria Prezydenta RP
Podstawowym celem zmiany ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw jest dostosowanie obowiązujących regulacji do zmienionych uwarunkowań prawnych będących konsekwencją orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany te dotyczą głównie przepisów ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Kluczowe zmiany polegają na wprowadzeniu nowych regulacji, zgodnie z którymi przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby ubezwłasnowolnionej bez jej zgody, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego będzie wymagało orzeczenia sądu opiekuńczego o skierowaniu do domu pomocy społecznej. Co więcej przewiduje się wprowadzenie obowiązku okresowego badania stanu zdrowia psychicznego takiej osoby w zakresie uzasadniającym jej pobyt w domu pomocy społecznej (nie rzadziej niż co 6 miesięcy). Dodatkowo osobie przyjmowanej do domu pomocy społecznej lub szpitala psychiatrycznego sąd ustanawia adwokata lub radcę prawnego z urzędu.

W obszarze ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zmiany dotyczą m.in.: uchylenia obowiązku składania Sejmowi RP sprawozdania z wykonania ustawy, zmiany sposobu funkcjonowania gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, umożliwiającej ich funkcjonowanie w sposób zgodny z przepisami ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Zmiany polegają także na nadaniu uprawnienia osobom zobowiązanym do poddania się leczeniu odwykowemu do złożenia wniosku o zmianę przez sąd postanowienia w przedmiocie rodzaju zakładu leczenia odwykowego.

W zakresie dostępu do alkoholu przewidziano m.in. odstępstwa od obowiązującego zakazu sprzedaży, podawania i sprzedawania napojów alkoholowych w międzynarodowych portach lotniczych i samolotach komunikacji międzynarodowej oraz na statkach i w portach morskich.

W zakresie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ustawa doprecyzowała, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 października 2015 r. (sygn. akt SK 59/13), zasady orzekania przez sąd przepadku przedmiotów i narzędzi niebędących własnością sprawcy jeżeli ich właściciel lub inna osoba uprawniona, nie zachowując ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one służyć lub być przeznaczone do popełnienia przestępstwa.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał również ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018. Wprowadzone ustawą zmiany dotyczą m.in.: świadczeń finansowanych z Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zadań finansowanych z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, finansowania działań w obszarze ratownictwa lotniczego, przekazywania środków w związku z przejmowaniem przez uczelnie niemedyczne kształcące na kierunku lekarskim uprawnień podmiotu tworzącego wobec podmiotów leczniczych prowadzących szpital.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

źródło: KPRP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.