Dr n. farm. Leszek Borkowski:

Odchudzanie z farmakologią

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 06 lipca 2022, 13:56

Fot. arch. pryw.
Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 06 lipca 2022, 13:56

Sam staram się jak mogę ale bez rezultatów. Już wiem, ze proces utraty masy ciała jest żmudny i trudny. Coraz bardziej łakomym okiem patrzę na farmakologię i to w niej pokładam coraz większą nadzieję zazdroszcząc moim koleżankom i kolegom.

Doświadczyłem na sobie, że zwykła zasada mniej żreć nie przyniosła korzystnych efektów a jedynie doprowadziła poprzez efekt jojo do dalszego postępu otyłości.

Otyłość sama nie zniknie, ma tendencje do wracania, nie leczona postępuje i wiąże się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami.

Farmakologia

Dzisiaj mamy pod ręką:

1/ LIRAGLUTYD / Saxenda / - podskórnie /s.c. /

2/ NALTREKSON + BUPROPIN / Mysimba/ - doustnie / p. o. /

3/ ORLISTAT / Xenical/ - doustnie /p. o. /

4/ SEMEGLUTYD / Ozempic i jego doustna siostra bliżniaczka jednojajowa Rybelsus /. Ozempik - podskórnie / s.c./, Rybelsus - doustnie /p.o./

Produkty lecznicze nie dopuszczone w Unii Europejskiej odrzucam.

1/ LIRAGLUTYD - jest acylowanym analogiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1), w którym sekwencja aminokwasów jest w 97% zgodna z sekwencją aminokwasów w cząsteczce endogennego ludzkiego GLP-1. Liraglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 (GLP-1R) i aktywuje go. GLP-1 kontroluje łaknienie i spożycie pokarmu w warunkach fizjologicznych, ale jego dokładny mechanizm działania nie został dokładnie poznany.

2/ NALTREKSON + BUPROPION - mechanizmy neurochemiczne leżące u podłoża działania hamującego łaknienie wywieranego przez skojarzenie naltrekson + bupropion nie są dokładnie poznane. W skład omawianego produktu leczniczego wchodzą dwie substancje czynne: naltrekson będący antagonistą receptora opioidowego µ oraz bupropion będący słabym inhibitorem neuronalnego wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny. Obie te substancje czynne oddziałują na dwa główne obszary mózgu, konkretnie na jądro łukowate podwzgórza i mezolimbiczny dopaminergiczny układ nagrody.

3/ ORLISTAT - jest silnym, specyficznym i długo działającym inhibitorem lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Działa on w świetle żołądka i jelita cienkiego po utworzeniu wiązania z aktywnym miejscem serynowym lipazy żołądkowej i trzustkowej. Pozbawiony aktywności enzym nie hydrolizuje tłuszczu, przyjętego w pożywieniu w postaci triglicerydów, do wchłaniających się wolnych kwasów tłuszczowych oraz monoglicerydów.

4/ SEMAGLUTYD - pełni rolę agonisty receptora GLP-1; selektywnie wiąże się z receptorem GLP-1 aktywując go, podobnie jak natywny GLP-1. GLP-1 to fizjologiczny hormon o wielorakim działaniu w zakresie regulowania apetytu i stężenia glukozy oraz czynności układu sercowo-naczyniowego. Jego wpływ na stężenie glukozy i apetyt jest związany z receptorami GLP-1 znajdującymi się w trzustce i mózgu. Semaglutyd zmniejsza stężenie glukozy we krwi w sposób zależny od stężenia glukozy poprzez pobudzenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu, gdy stężenie glukozy we krwi jest duże. Mechanizm zmniejszenia stężenia glukozy we krwi obejmuje również niewielkie opóźnienie we wczesnym po posiłkowym opróżnianiu żołądka. Semaglutyd zmniejsza masę ciała i masę tłuszczową w wyniku zmniejszenia podaży kalorii, w tym hamowania apetytu, zmniejsza ochotę na pokarmy wysokotłuszczowe.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

leszek borkowski
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28