Odpowiedź MZ ws szczepień pacjentów onkologicznych

Thinkstock/GettyImages
Medexpress 2021-02-18 16:10

W połowie stycznia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do premiera Morawieckiego o pilną modyfikacje przepisów w celu umożliwienia szczepień pacjentów onkologicznych na etapie „0” Narodowego Programu Szczepień. W piśmie znalazł się także wniosek o umożliwienie lekarzom wnioskowania o zaszczepienie leczonego pacjenta poza kolejnością wynikającą z podziału na poszczególne etapy Narodowego Programu Szczepień w sytuacjach, gdy znajduje to uzasadnienie stanem zdrowia pacjenta wynikającym z dokumentacji medycznej.

W odpowiedzi na to pismo Ministerstwo Zdrowia wskazało, że etap „0” pozostanie bez zmian, natomiast do szczepień w etapie „1” zostaną zakwalifikowane osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów.

Jak możemy dalej przeczytać w piśmie MZ - obecnie szczepione są osoby kwalifikujące się do etapu pierwszego: seniorzy powyżej 70 roku życia, a także nauczyciele w dalszej kolejności osoby zgodnie z treścią ww. rozporządzenia w tym wymienieni chorzy. Rada Medyczna działająca przy premierze Mateuszu Morawieckim zarekomendowała, by szczepionkę firmy Astra Zeneca stosować u ludzi poniżej 65. roku życia, zaczynając od nauczycieli. Przewlekle chorych pacjentów MZ planuje szczepić szczepionką Moderna lub Pfizer/ BioNTech, o ile Rada Medyczna nie wyda innych rekomendacji. Ministerstwo wskazało na koniec, że tempo szczepienia ww. szczepionkami jest spowolnione z uwagi na ograniczone dostawy a zaszczepienie całej populacji zależy głownie od tempa dostaw szczepionek. W połowie stycznia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do premiera Morawieckiego o pilną modyfikacje przepisów w celu umożliwienia szczepień pacjentów onkologicznych na etapie „0” Narodowego Programu Szczepień. W piśmie znalazł się także wniosek o umożliwienie lekarzom wnioskowania o zaszczepienie leczonego pacjenta poza kolejnością wynikającą z podziału na poszczególne etapy Narodowego Programu Szczepień w sytuacjach, gdy znajduje to uzasadnienie stanem zdrowia pacjenta wynikającym z dokumentacji medycznej.

Źródło: NIL

PDF

Zobacz także