Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Odra paradoksalna

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 lutego 2019 19:59

Odra paradoksalna - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Liczba zachorowań na odrę osiągnęła w Europie poziom najwyższy od dekady – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Jak to możliwe, skoro – także wg WHO – liczba dzieci szczepionych każdego roku przeciw tej chorobie jest obecnie na naszym kontynencie wyższa niż kiedykolwiek wcześniej?

W 2018 roku wirus odry doprowadził w Europie do zgonu 72 osób. Liczba chorych wyniosła 82 596. Zachorowania odnotowano w 47 z 53 krajów należących do europejskiego regionu WHO.

Choć liczba zaszczepionych wzrasta, tempo tego wzrostu nie jest wystarczające. Większym problemem jest jednak nierównomierny zasięg szczepień – zarówno pomiędzy krajami, jak i wewnątrz nich. To właśnie te „białe plamy” na mapie wyszczepialności są odpowiedzialne za rekordową liczbę zachorowań – informuje WHO.

Warto przeczytać

Odra przechodzi "renesans"
Rafał Gierczyński

Odra przechodzi "renesans"

WHO wezwała kraje europejskie do ukierunkowania swoich interwencji na te obszary i grupy, w których wyszczepialność jest – z różnych powodów – niższa niż gdzie indziej.

Na terenie UE najwięcej przypadków zachorowań na odrę zarejestrowano w ubiegłym roku w Rumunii, Francji, Grecji i we Włoszech. W krajach poza UE najwięcej zachorowań było na Ukrainie, w Rosji i Serbii.

– Rok 2018 jasno pokazuje, że obecne tempo wzrostu wyszczepialności przeciwko odrze jest zbyt niskie, by zapanować nad tą choroba. Oznacza to, że „luki” [większe grupy niezaszczepionych] na poziomie lokalnym nadal stanowią otwarte drzwi dla wirusa – powiedziała dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny WHO. – Nie poprawimy zdrowia ludzi globalnie, jeśli nie będziemy skutecznie działać lokalnie. Musimy robić tu więcej i robić to lepiej, by uchronić każdego przed chorobami, których można łatwo uniknąć.

Odra jest wysoce zaraźliwym i potencjalnie niebezpiecznym schorzeniem wirusowym, na które nie ma lekarstwa. Jest to choroba dotykająca nie tylko małe dzieci, ale także młodzież i osoby dorosłe. Wirus odry przenoszony jest drogą kropelkową, najłatwiej podczas kaszlu i kichania.

Po trwającym od 8 do 12 dni okresie wylęgania, objawy odry pojawiają się zazwyczaj w dwóch etapach. W pierwszym, który trwa od dwóch do czterech dni, występuje katar, kaszel i lekka gorączka, zaczerwienienie oczu i nadwrażliwość na światło. Gorączka z dnia na dzień rośnie, a na śluzówce jamy ustnej pojawiają się małe, niebieskawe białe plamki otoczone czerwonawą obwódką.

Drugi etap rozpoczyna się pomiędzy 3. a 7. dniem choroby (ok. 14 dnia od zakażenia). Charakteryzuje go czerwona wysypka trwającej od 3 do 5 dnia. Wysypka zwykle zaczyna się na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się w dół, docierając do dłoni i stóp. Może też wystąpić duszność, tachykardia, objawy zapalenia płuc, apatia i jadłowstręt. Wysypka zanika w tej samej kolejności, w jakiej się pojawiła, od głowy do kończyn.

Chory może zarażać od ok. 2 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów oraz do 4 dni po wystąpieniu wysypki.

Śmiertelność wśród chorych na odrę waha się od 0,01% w krajach rozwiniętych do ponad 5% w krajach rozwijających się, ale nawet do 20–30% u niemowląt.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także