Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Kongres AAN w Filadelfii

Ogłoszono najnowsze wyniki badań nad terapią SMA

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 maja 2019 11:11

Ogłoszono najnowsze wyniki badań nad terapią SMA - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Podczas dorocznego spotkania Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN) zaprezentowano dane potwierdzające bezpieczeństwo i efektywność leczenia lekiem nusinersen.

Dane z otwartego przedłużonego badania SHINE obejmującego pacjentów monitorowanych przez okres do czterech lat, badania NURTURE dotyczącego presymptomatycznych niemowląt oraz ocena fosforylowanego łańcucha ciężkiego neurofilamentu (pNF-H) jako biomarkera zostały zaprezentowane na 71. dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN) w Filadelfii, PA (4-10 maja 2019 r.).

Wstępne wyniki otwartego badania kontynuacyjnego dla niemowląt ENDEAR-SHINE (n=89), prowadzonego przez okres do czterech lat, wykazały, że leczenie nusinersenem pozwoliło osiągnąć dodatkową lub dalszą poprawę funkcji motorycznych w skali oceny sprawności nerwowo-mięśniowej niemowląt opracowanej przez Szpital Dziecięcy w Filadelfii (CHOP INTEND). Niemowlęta wykazywały również lepsze wskaźniki przeżywalności bez powikłań w porównaniu z naturalnym przebiegiem choroby. Nie było żadnych nowych doniesień dotyczących terapii.

Dodatkowe kluczowe wnioski z badania ENDEAR-SHINE:

  • Na dzień 15 października 2018 r. uczestnicy badań ENDEAR i SHINE (n=65), którzy otrzymali nusinersen, uzyskali po prawie trzech latach leczenia, wyższą o 16,8 punktu średnią ocenę w skali CHOP INTEND.
  • Osoby w ramieniu kontrolnym, które otrzymywały terapię pozorowaną w badaniu ENDEAR oraz te, którym podawano nusinersen w badaniu SHINE (n=24), zwiększyły, po ponad 1,5 roku leczenia, średnią ocenę w skali CHOP INTEND o 8,2 punktu.
  • Pacjenci, którym podawano nusinersen w ramach badań ENDEAR i SHINE, w dalszym ciągu osiągali kamienie milowe rozwoju ruchowego w trakcie trwania badania SHINE. Zarówno ci, którzy rozpoczęli leczenie w młodszym wieku (n=30, <= 5,42 miesiąca), jak i starsi (n=21, >5,42 miesiąca) potrafili siedzieć bez podparcia - ich odsetek wynosił odpowiednio 60 i 38 %. Po prawie trzech latach obserwacji niemowlęta w młodszej grupie wiekowej wykazały większą poprawę w skali CHOP INTEND (19,4 pkt w porównaniu z 13,8 pkt).
  • Pacjenci leczeni lekiem nusinersen w badaniach ENDEAR i SHINE wykazywali dłuższy okres przeżycia bez potrzeby przewlekłej wentylacji (mediana 75,0 tygodni). Zostało to porównane z okresem przeżycia bez powikłań wśród pacjentów rozpoczynających leczenie w ramach badania SHINE (mediana 22,6 tygodnia). Wśród pacjentów, którzy otrzymali terapię pozorowaną w badaniu ENDEAR oraz nusinersen w badaniu SHINE, mediana okresu przeżycia bez powikłań została osiągnięta w ENDEAR bez terapii. Spośród niemowląt, które zaczęły leczenie w badaniu SHINE i żyły bez przewlekłej wentylacji w momencie rozpoczęcia udziału w badaniu, 58% nie potrzebowało takiej wentylacji w punkcie odcięcia danych.

Dane z badania CHERISH-SHINE, w którym udział wzięły osoby z SMA o późniejszym początku (n=125, najprawdopodobniej z SMA typu 2 lub 3), wykazały, że wcześniejsze rozpoczęcie leczenia skutkowało większą poprawą funkcji motorycznych i dalszą poprawą lub stabilizacją wyników w skali funkcjonowania motorycznego.

Średnia zmiana w skali HFSME (Hammersmith Functional Motor Scale Expanded) wyniosła 3,7 punktu dla uczestników leczonych lekiem nusinersen w ramach badań SHINE i CHERISH. Dla porównania, wśród uczestników badania CHERISH w ramieniu kontrolnym, którzy otrzymywali terapię pozorowaną i którzy otrzymywali lek nusinersen w badaniu SHINE, zaobserwowano dodatnią zmianę o 0,4 w stosunku do stanu wyjściowego. W badaniu CHERISH stan uczestników w ramieniu kontrolnym, którzy otrzymywali terapię pozorowaną, pogorszył się o 0,4 w skali HFSME.

Czterech uczestników w najmłodszej grupie wiekowej w badaniu (n=39, mniej niż 3,69 roku) w dniu 690 samodzielnie chodziło; dla porównania na etapie początkowym brak było takich pacjentów. Nie było żadnych nowych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa. Pacjenci byli monitorowani przez okres do czterech lat, co potwierdziło długoterminowy profil bezpieczeństwa nusinersenu.

Dane z badania NURTURE wykazały, że leczenie przedobjawowe pacjentów z rozpoznaniem SMA w wieku niemowlęcym (n=25, u których najczęściej rozwija się SMA typu 1 lub 2) pozwoliło na osiągnięcie kamieni milowych rozwoju ruchowego zgodnie z prawidłowym rozwojem motoryki. Mediana wieku, w którym przeprowadzano oceny, wynosiła 26 miesięcy. Wszystkie niemowlęta potrafiły siedzieć bez wsparcia, 88% umiało chodzić z pomocą, a 77% bez pomocy. Wszystkie niemowlęta żyły i żadne z nich nie wymagało przewlekłej wentylacji. Nie było żadnych nowych doniesień co do bezpieczeństwa produktu.

W naturalnym przebiegu SMA osoby nie są w stanie siedzieć bez podparcia (SMA typu 1) lub chodzić (SMA typu 1 lub 2) i często wymagają interwencji oddechowych i żywieniowych, aby przeżyć po ukończeniu drugiego roku życia (SMA typu 1). Dane z maja 2018 r. zostały już wcześniej przedstawione.

Ocena stężenia pNF-H w osoczu potwierdziła, że ma on potencjał do różnicowania aktywności choroby u pacjentów i zasugerowała, że może to być skuteczny biomarker SMA. Poziom wyjściowy pNF-H był wyższy u osób z SMA (n=302) niż u osób bez SMA (n=34). U osób objętych badaniami NURTURE, ENDEAR i CHERISH leczonych lekiem nusinersen nastąpił szybki spadek stężenia pNF-H, po którym nastąpiła stabilizacja na niższych poziomach. Wyniki są rezultatem bieżących badań, które mają na celu ustalenie biomarkerów mogących zapewnić lepszy wgląd w przebieg tej choroby.

Prezentacje na temat pNF-H i badania NURTURE zostały wybrane przez AAN spośród ponad 3000 innych prezentacji abstraktów z uwagi na ich wartość naukową.

Nusinersen to pierwszy i jedyny lek zarejestrowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Aktualnie jest dostępny w ponad 40 krajach. Według danych na temat pacjentów otrzymujących nusinersen w krajach gdzie został on wprowadzony do obrotu, uczestników programów wczesnego dostępu (EAP) oraz uczestników badań klinicznych, na dzień 31 marca 2019 r. nusinersenem jest aktualnie leczonych ponad 7 500 chorych na całym świecie.

Nusinersen jest oligonukleotydem antysensownym (ASO) wytwarzanym przy użyciu opatentowanej przez firmę Ionis technologii antysensownej, opracowanej w celu leczenia pierwotnej przyczyny SMA. Nusinersen zmienia składanie pre-mRNA SMN2, zwiększając wytwarzanie białka SMN o pełnej długości. ASO to krótkie syntetyczne nici nukleotydów zaprojektowane do wybiórczego wiązania się z docelowym RNA i regulacji ekspresji genów.

Dzięki zastosowaniu tej technologii nusinersen zwiększa ilość pełnowymiarowego białka SMN u osób z SMA. Nusinersen podawany jest we wstrzyknięciu dokanałowym, pozwalającym na dostarczenie go bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR) wokół rdzenia kręgowego, gdzie u pacjentów z SMA dochodzi do degeneracji neuronów ruchowych z powodu niedostatecznych poziomów białka przeżycia neuronów ruchowych (SMN).

Źródło: inf. pras.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także