Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Sejmowa Komisja Zdrowia

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 22 listopada 2017 10:25

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu  - Obrazek nagłówka
Podczas pierwszego czytania komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy.

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała ustawę o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym zagadnień, które umożliwią gminom sprawniejsze realizowanie celów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi tj. ograniczania dostępności napojów alkoholowych. Jak bowiem uzasadniają twórcy ustawy, im łatwiejszy dostęp do alkoholu tym wzrasta ogólne spożycie w populacji, co w efekcie przekłada się na zwiększone problemy alkoholowe.

Projektodawcy postulują, aby wszystkie napoje alkoholowe były uwzględniane w limicie, który określałby maksymalne liczby zezwoleń:

1) na napoje zawierające do 4,5% alkoholu oraz piwa,

2) na napoje zawierające powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),

3) na napoje zawierające powyżej 18% alkoholu.

Przy czym, zachowałby nadal swoja aktualność zasada, że limit również określa się oddzielnie dla punktów sprzedaży napojów przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży.

Projekt ustawy zakłada również zmianę przepisów dotyczących rozszerzenia zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych także na teren zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne oraz na teren jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej, oraz doprecyzowania w zakresie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Zalecenia WHO

W uzasadnieniu, projektodawcy wskazują, że Polska jest w pierwszej piątce krajów o szacowanym największym wzroście spożycia alkoholu wśród krajów europejskich. WHO szacuje, że w 2025 r. spożycie w Polsce może wynieść nawet 12,3 l alkoholu na jednego mieszkańca w populacji 15+. Dlatego zdaniem projektodawców, ważne jest, aby rozważyć wprowadzenie skutecznych działań zmniejszania jego spożycia.

- Ograniczanie dostępności fizycznej i ekonomicznej jest uznanym na świecie mechanizmem przyczyniającym się do ograniczenia spożycia alkoholu, w tym przez młodzież. Przy czym nie sposób nie wskazać, że według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji, a ponad 200 rodzajów chorób i urazów wiąże się z jego spożywaniem – czytamy w uzasadnieniu.

Corocznie z przyczyn bezpośrednio i pośrednio związanych z używaniem alkoholu umiera w Polsce ok. 10 000 osób. Choroby występujące na tle używania alkoholu to przede wszystkim: urazy, zaburzenia umysłowe i psychiczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nowotwory, choroby układu sercowonaczyniowego, zaburzenia immunologiczne, choroby układu kostno-szkieletowego, dysfunkcje układu rozrodczego i szkody prenatalne.

Tematy

alkohol

Podobne artykuły

alkohol
29 sierpnia 2023
Msolecka
Felieton

Opowieści dziwnej treści

7 listopada 2022
155366999

Opalenizna bez skazy

8 sierpnia 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)