Jaroslaw Oleszczuk: Onkologia, kardiodiabetologia i nefrologia oraz pulmunologia to główne obszary badawcze AstraZeneca w Polsce

Fot. MedExpress TV
Medexpress 2020-01-24 10:57

Iwona Schymalla: AstraZeneka zapowiedziała inwestycje na polskim rynku w centrum naukowo-badawcze. W jakich obszarach terapeutycznych będziecie państwo prowadzić badania?

Jaroslaw Oleszczuk: AstraZeneka w Polsce prowadzi badania globalne w 83 projektach badawczych międzynarodowych. Te projekty są w zasadzie ze wszystkich trzech obszarów terapeutycznych w których pracujemy - Onkologia, kardiodiabetologia i nefrologia oraz pulmunologia. Z takich najbardziej intensywnych i najważniejszych projektów badawczych to w onkologii będzie to kilkanaście projektów związanych z rakiem płuca. Kilka projektów z inhibitorem PARP w różnych wskazaniach. Będą projekty w diabetologii, m.in. ostatnio opublikowane badanie DAPA-HF, które pokazało skuteczności dapagliflozyny w niewydolności serca nienależnie od poziomu glikemii. To było badanie które było przeprowadzone właśnie w centrum badawczo rozwojowym w Warszawie - i w tym kierunku będziemy dalej rozwijać dapagliflozynę. To jest też astma ciężka – na kanwie już powstałego benralizumabu, który w zasadzie można powiedzieć że powstał w Polsce. Dodatkowe badania w innych wskazaniach też będą prowadzone tutaj.

PDF

Zobacz także