DOBRE PRAKTYKI W SZCZEPIENIACH

Onkologia – w centrum zainteresowania Komisji Europejskiej

Katarzyna Wolska

Opublikowano 15 lutego 2022, 12:00

Fot. Getty Images/iStockphoto
Katarzyna Wolska

Opublikowano 15 lutego 2022, 12:00

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem i rok po opublikowaniu europejskiego planu walki z rakiem Komisja Europejska rozpoczyna szereg nowych inicjatyw, zapowiedzianych pod hasłem „Równy dostęp do leczenia: Rak u kobiet – europejski plan walki z rakiem”.

Europejski plan walki z rakiem jest jednym z podstawowych filarów Europejskiej Unii Zdrowotnej, zapowiedzianej przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen w orędziu o stanie Unii we wrześniu 2020 r., w którym zaapelowała o dążenie do bardziej bezpiecznej, odpornej i lepiej przygotowanej Unii Europejskiej.

Niedawno przyjęto kolejny program prac na 2022 r., który ponownie obejmuje znaczną liczbę działań dotyczących walki z rakiem, tym razem z silnym naciskiem na profilaktykę i diagnostykę. Plan walki z rakiem nadal funkcjonuje wraz z misją w zakresie walki z rakiem w ramach programu „Horyzont Europa”, zapewniając spójność między ambitnymi celami badawczymi a realistycznymi celami politycznymi.

Przy okazji obchodów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, jakie główne zadania stoją przed KE – Wychodząc poza pandemię, musimy postawić na profilaktykę. Dlatego też ogłaszamy dwie nowe flagowe akcje. Pierwsza dotyczy raka szyjki macicy. Stawiamy sobie za cel zaszczepienie 90% dziewcząt w UE do 2030 r. przeciwko HPV oraz znacznie zwiększymy szczepienia chłopców.

Zgodnie z deklaracjami pani przewodniczącej państwa członkowskie otrzymają wsparcie z programu EU4Health oraz innych instrumentów w podnoszeniu wiedzy i świadomości społecznej na temat HPV oraz w popularyzacji szczepień. HPV to poważne ryzyko, bez którego mamy szansę wyeliminować raka szyjki macicy i inne HPV-zależne nowotwory.

Drugim obszarem są działania, mające na celu wsparcie państw członkowskich w walce z nierównościami w przeciwdziałaniu nowotworom, poprawić badania przesiewowe oraz wspomniane szczepienia przeciwko HPV i otoczyć wsparciem osoby, które chorowały lub chorują na nowotwory.

Europejski Tydzień Raka Szyjki Macicy (17-24 stycznia)

Rak szyjki macicy to drugi najczęściej występujący nowotwór u kobiet w wieku 15-44 lata na terenie Unii Europejskiej, który może być skutecznie wyeliminowany dzięki m.in. badaniom profilaktycznym. Regularne wizyty u ginekologa, podczas których wykonywana jest proste badanie cytologiczne, chronią przed rozwojem choroby. W wielu przypadkach mogą one uratować życie. Wszystkie akcje edukacyjne organizowane przez środowiska pacjenckie mają na celu uświadomienie skali problemu oraz choroby, która może pojawić się w każdym wieku.

Do kluczowych działań profilaktyki pierwotnej zaliczamy szczepionkę przeciw HPV, której podanie zaleca się przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, w wieku 9-18 lat, co dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców.

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV (4 marca)

Wszystkie przypadki raka szyjki macicy poprzedzone są przewlekłą infekcją HPV. Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości nowotwór złośliwy wśród kobiet oraz drugi pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. Około 95-99 % przypadków raka szyjki macicy jest spowodowane przez szczepy HPV wysokiego ryzyka. Każdego roku umiera 230 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 000. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce odnotowuje się ok. 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, z czego 50% chorych umiera.

Szczepionka jest przełomem współczesnej medycyny, dzięki której możemy zredukować ryzyko pojawienia się infekcji wirusowej (HPV). Wiele samorządów w Polsce organizuje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV.

Polska jest jedynym krajem europejskim nieposiadającym narodowego programu szczepień przeciwko HPV, Narodowa Strategia Onkologiczna, zakładała rozpoczęcie szczepień przeciwko HPV w 2021r. dla dziewczynek, co mimo wielu zapewnień się nie stało. Na chwilę obecną została zrefundowana jedna szczepionka z częściową dopłatą pacjenta, nie ruszył jednak jeszcze narodowy program całkowicie bezpłatnych szczepień wielokrotnie zapowiadany przez Ministerstwo Zdrowia.

Minister Maciej Miłkowski zapowiedział jednak na początku roku, że obiecane w Polskim Ładzie darmowe szczepienia przeciwko HPV już z całą pewnością zostaną wdrożone w bieżącym roku, rozpoczynając od dziewcząt danego rocznika, a włączając docelowo również chłopców.

Jako Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk czekamy również na rozpoczęcie zapowiedzianych programów edukacyjnych i kampanii społecznej na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze szczepienia przeciwko HPV.

Więcej: https://szczepienia-ioz.pl/

Znajdź nas:

Twitter: https://twitter.com/praktykw

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/42426882

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

onkologia / profilaktyka / HPV / szczepienie / narodowyprogramszczepień
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28