Opieka farmaceutyczna - jak radzić sobie z biegunką gdy do lekarza i lokalnej apteki daleko

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 29 sierpnia 2016, 08:00

Fot. arch. pryw.
Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 29 sierpnia 2016, 08:00

Chory winien leżeć lub unikać wysiłku fizycznego oraz nie przebywać na ostrym słońcu.

W celu nawodnienia możemy stosować kupiony w Polsce gotowy preparat przeznaczony do uzupełnienia niedoborów elektrolitów Saltoral lub Gastrolit lub przygotować go samemu.

Należy w 1 litrze = 5 szklanek przegotowanej wody, rozpuścić 6 łyżeczek cukru i 1 łyżeczkę soli kuchennej. Całość podawać do picia małymi łykami, maksimum do ½ szklanki jednorazowo.

Bardziej rozbudowany skład = 3,5 g soli kuchennej + 2,5 g węglanu sodowego + 1,5 g chlorku potasu + 20 g glukozy + 1 litr wody przegotowanej.

Dodatek glukozy jest niezbędny, bo ułatwia absorpcję sodu i wody do organizmu chorego.

Poleca się także przygotowanie dla pacjenta roztworu wody zagotowanej z mąką ziemniaczaną oraz do picia ciepłą i odgazowaną Coca colę.

Brak poprawy powinien skłonić do podania leków hamujących nadmierną perystaltykę jelit takich jak loperamidum lub zdecydowanie lepszego racecadotrilum / inhibitor enkefalinazy / bo minimalizującego ryzyko powstawania nadmiernych wzdęć i bólów kurczowych.

Ale przy biegunce w postaci ostrej nie podajemy leków zapierających, bo opóźniają ewakuację z jelita patogenów oraz ich toksyn. Ich stosowanie przedłuża gorączkę, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozdęcia okrężnicy lub rozwoju zespołu hemolityczno-mocznicowego u chorych zakażonych szczepem Escherichia coli.

Pochodne nitrofuranu takie jak Nifuroksazyd nadaja się do zwalczania infekcji bakteryjnych w przewodzie pokarmowym, ponieważ nie wchłaniają się z przewodu i osiągają wysokie stężenie w świetle jelit. Wykazują aktywność wobec większości bakterii, głównie tlenowych pałeczek jelitowych typu Escherichia coli, Shigella spp., Salmonella spp.a także wobec ziarniaków Streptococcus spp. i Staphylococcus spp.

Nie należy podawać Nifuroksazydu w okresie ciąży i karmienia piersią z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia. Nifuroksazyd może być stosowany u dzieci w formie zawiesiny w przypadku zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

W sytuacji rozpoznania bakteriologicznego można podać:

1/ Trimetoprimum jest stosowany z powodzeniem przy zakażeniach przewodu pokarmowego spowodowanych przez takie drobnoustroje jak Salmonella spp., Shigella spp.i Eshcerichia coli. Należy jednak pamiętać ,że przy jakichkolwiek pojawiających się po jego podaniu zmianach skórnych / np. wysypka / winien być on natychmiast odstawiony.

Kolejnym przeciwwskazaniem do podawania Trimetoprimum jest ciąża, karmienie piersią i wiek dziecka poniżej 3 miesięcy.

2/ Ciprofloksacynę / enterobacteriaceae /

3/ Metronidazol / pierwotniaki/

4/ Tetracyklina /cholera /.

Z preparatów spazmolitycznych, czyli zmniejszających napięcie mięśni gładkich łagodzących ból brzucha, które znalazły zastosowanie w leczeniu biegunek bakteryjnych nie sposób nie wspomnieć o drotawerynie. Jest to syntetyczna pochodna izochinolinowa, która działa na mięśnie gładkie silniej i dłużej od papaweryny. Może być ona podawana łącznie z lekiem przeciwbakteryjnym. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest ciążą, okres karmienia, niedrożność jelit, jaskra, przerost gruczołu krokowego, ostra niewydolność krążenia.

Nie zalecam carbo medicinalis / węgla leczniczego, bo jego podanie jest skuteczne w chwili wtargnięcia patogenów do naszego przewodu pokarmowego.

Ale my wtedy z reguły nie wiemy co się szykuje w naszym organizmie i bawimy się w najlepsze. Podanie węgla leczniczego na następny dzień, to tak jak z musztardą po obiedzie.

Leki wymienione w tekście, opisane w układzie alfabetycznym nazw międzynarodowych .

Ciprofloksacinum / nazwy handlowe Cetraxal, Ciloxan, Ciphin, Ciprinol, Ciprobay, Ciprofloxacin, Ciprolon, Cipronex, Cipropol, Proxacin /.

Drotaweryna / nazwy handlowe Deespa, Drotafemme Forte, Galospa, NO-DPA, Spastyna/

Loperamidum / nazwy handlowe Dissenten, Imodium, Laremid, Lojuxta, Lopacut, Loper, Loperamid, Stoperan, Tammex Akut /.

Metronidazolum / Arilin Rapid, Grinazole, Metronidazol, Rozex /.

Nifuroxazidum / nazwy handlowe Endiex, Nifuroksazyd, Zyfurax /.

Racecadotrilum / nazwy handlowe Hidrasec, Tiorfan /.

Tetracyklinum / nazwy handlowe Pylera, Tetracyklina, /.

Trimetoprimum / nazwy handlowe Bactrim, Biseptol, Trimesan, Urotrim /.

Dr n. farm. Leszek Borkowski

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

biegunka / opieka farmaceutyczna
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30